İnternet üzerinden yün satışı ve pazarlaması yapıyor

Sertan Tiryaki / İşletme-2006 / Moda Düğme Yün San. Genel Müdürü

 

Üniversitede temelini attığı www.yumakal.com ve www.bywool.com üzerinden yün satışı yapan Sertan, bu alanda yeni projeleri hayata geçirmeyi planlıyor.

Tekstil sektöründe çalışmasında, Moda Örgü Yünleri markasını yaratan babasının etkisinin büyük olduğunu söyleyen Sertan, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde aldığı eğitimin en çok sosyalleşmesinde etkisinin olduğunu düşünüyor. Bu eğitimin iş hayatında da çevreyi algılamak ve stratejik hareket etmek konusunda akliselim olma yetisi kazandırdığını dile getiriyor.

Üniversitede okurken BİLGİ’nin spor salonunda ve dans salonunda Muay Thai ve dövüş sanatları dersi veren Sertan ayrıca kayak ve snowboard organizasyonları düzenler. BİLGİ’nin pasifleşmiş Kayak ve Snowboard Kulübü’nü tekrar aktif hale getirerek sıfırdan üyeler toplar ve yarışlara katılıp başarılar kazanmasını sağlar. Takım olarak Snowboard Türkiye İkinci Liği’ni kazandıkları yarışlarda Sertan dördüncü olur. “Kayakta İstanbul üçüncüsü olarak iki günde iki dalda başarı kazandık. Çiçek Güney rekor kırarak çoğu zamanki gibi birinci oldu. Bilardo Kulübü kurarak üniversitemizi temsil ettik çeyrek finale çıktım” diyerek üniversitede spor kulübünde elde ettikleri başarılar hakkında bilgi veren Sertan, ardından Dövüş Sporları Kulübü kurar ve eğitimler verir. Ayrıca Nato İstanbul Summit de Supervisor olarak 1.5 ay üç dilde rehberlik ve bin 500 kişinin görev dağılımlarının saha kontrolünde çalışır. Ayrıca ailesinin Rusya’ya satış yapan toptan ofisini sabah açan Sertan, öğlen derslere gelip akşam kapatmaya geri döner.

 

Aile şirketinin başına geçti
Üniversiteden mezun olduktan sonra organizasyona ve yabancı dillere ilgi duyması sebebi ile tavla ve bilardo konusunda Türkiye ve yurtdışında şampiyonlar düzenleyen Sertan, bu alanlarda dünya şampiyonasına da katılarak ürün satışı konusunda bağlantılar kurar. Çeşitli firmaların ihracatını organize eder. Bu arada bir yandan kayak ve snowboard organizasyonlarına devam ederken bir yandan da ailesinin işini takip eder. Bir süre sonra organizasyon işinden ayrılarak aile şirketinin başına geçer.

Bu dönem mesleğiyle ilgili seminerlere ve özel kurslara katılan Sertan, bu eğitimlerin kişisel gelişimine çok fazla katkı sağladığına inanıyor. İTKİB’den perakende zinciri, sosyal medya ve iletişim, e-ticaret eğitimleri, 40 Haramiler’den ileri seviye fotoğrafçılık eğitimi, Bolivia Alvaro Chalar ve Meksika’dan ve Silvia Hierro’dan İspanyolca eğitimi, İtalyan Kültür Merkezi’nden İtalyanca eğitimi alan Sertan, internet satışı ve pazarlama konusunda uzmanlaşır.

 

İnternet üzerinden yün satıyor

Üretimin, mağazaların, toptan satışın her basamağında çalıştığını söyleyen Sertan, internet satışı ve pazarlama alanında uzmanlaşarak aile şirketinin internet ve barkod otomasyonu gibi teknolojik gelişimlerine önemli katkılar sağlar. 1998 yılından itibaren Moda Düğme Yün San. ve Tic. AŞ’de çalışan Sertan, şirkette 2006 yılından itibaren full time olarak çalışmayı sürdürür. Bugün Genel Müdür olarak firmayı yöneten Sertan, üniversite hayatı sırasında temellerini attığı www.yumakal.com internet satış sitesi ile Türkiye’nin her bölgesine toptan ve perakende ürün gönderiyor.

www.bywool.com’un Türkiye’nin el örgü yün satış sitesi portalı haline geldiğini düşünen Sertan, bu sitede Türkiye’de üretilen bütün el örgü ürünlerinin satışının yapıldığını belirtiyor. Bu site için Türkiye’deki üretici firmaların markalarının pazarlanması konusunda çalışmalar yapan Sertan, bir de şu aralar tekstil firmalarının dünya pazarına ulaşmaları için bir internet satış ve pazarlama projesi üzerine çalışıyor.

İnternet üzerinden satış ve pazarlama konusunda ekibi genişleterek yeni projeleri hayata geçirmeyi planlayan Sertan, fotoğrafla ilgili farklı projeleri de hayata geçirmek istiyor. İş dışında dünyayı ve Türkiye’yi gezerek fotoğraf çeken Sertan, www.sertantiryaki.com da fotoğraflarını paylaşıyor. Çeşitli sergiler ve projeler için fotoğraf çekimleri yapıyor.  Kayak, snowboard, bilardo, modern tavla, windsurf, tenis, motor gibi hobilerle uğraşıyor. İleride daha çok at binmeyi, golf ve kitesurf, öğrenmeyi planlıyor.

 

DÜN
PROF. DR. SELİME SEZGİN
KUŞTEPE’DEKİ EVİ

 

BUGÜN
BABASI
MODA İŞ MERKEZİ TERAS

EN SON
SCOTT KELBY DİGİTAL PHOTOGRAPHY 4
OBLİVİON
YUNANİSTAN KAVALA

 

Powered by Openmedia