Hint Okyanusu’nda apart otel projesinde çalışıyor

Berkay Türkel / Hukuk 2004 / İstanbul Park Hotel Genel Müdürü

Global krizin yarattığı etkileri azaltmak için, Afrika katısının güneydoğusunda Hint Okyanusu sahillerinde yapılması planlanan apart otel projesinde görev alıyor.

Her ne kadar hukuk eğitimi alsa da lise yıllarından beri otelcilik, restorancılık gibi hizmet sektöründe bir işyeri sahibi olmayı hayal eder. Onun diğer arkadaşları gibi bu sektörde faaliyet gösteren bir aile oteli, işletmesi olmadığı için sektörle ancak üniversiteden mezun olduktan sonra çalışmaya başladığı İstanbul Park Hotel’de tanışır ve hayalini gerçekleştirir.

Üniversitede okurken zorunlu olduğu için staj yapan Berkay, toplamda bir yıllık mecburi staj dönemi olduğunu, bunun ilk altı ayında bir hukuk bürosunda, diğer ikinci altı ayında ise adliyede staj yaptıklarını söylüyor.

Mezuniyet öncesi yaptığı bu stajın gerçekten çok faydalı olduğunu belirten Berkay, “Tabii ki hukuk eğitimi almış ve Türkiye Barolar Birliği’ne bağlı bir avukat olmamın mesleğime çok faydası oldu. Çünkü işletmeden ileri gelen ve her an karşılaşabileceğimiz hukuki olguları daha çabuk karar verip yetki kullanarak aşabiliyorum” diyor.

Sektöre satışla adım attı

Üniversiteden mezun olduktan sonra 2004 yılında İstanbul Park Hotel’de satış sorumlusu olarak işe başlayan Berkay, bir yandan da bir yıl avukatlık ruhsatnamesi için staj yapar. Ardından Baro sınavını geçer, avukatlık ruhsatnamesini alır ve yedek subay olarak askerlik görevini yerine getirir. Askerlik dönüşü kısa bir tatil yaptıktan sonra evlenen Berkay, bu arada çalıştığı Park Hotel’de ilk üç yıl satış departmanında kaldıktan sonra f&b bölümüne geçer. İki yıl f&b bölümünde görev yapar, 2009 yılının yaz sezonunda resepsiyon müdürlüğü görevine getirilir. 2010 yılı itibariyle İH&RA konferansları ve ödül töreni için Belgrad’ta bulunan Berkay, 2011 yılı Ocak ayında genel müdürlük görevine getirilir.

Halen İstanbul Park Hotel’deki genel müdürlük görevini sürdüren Berkay, otelcilik mesleğinde ve sektörde koşulsuz müşteri memnuniyeti ile misafirperverlik alanında uzmanlaştığını dile getiriyor. Bunun dışında hospitality konusunda yurtdışında yapılan pek çok seminer ve konferansa katılarak, bilinenleri paylaşıp bilinmeyenleri öğrendiğini belirten Berkay, bu yöndeki çalışmalarını sürdürerek, bilgisini ve tecrübesini pekiştiriyor, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye çalışıyor.

Farklılık yaratmayı beceriyor

Yaklaşık sekiz yıldır çalıştığı İstanbul Park Hotel’deki bugünkü görevine gelmesine, farklılık yaratmayı başarmasının etki ettiğini düşünen Berkay, ayrıca yüksek misafir memnuniyeti ve doluluk oranları konusunda da başarılı olduğunu sözlerine ekliyor. Bugün küresel mali krizin yaratmış olduğu sıkıntılardan dolayı sektörün biraz ivme kaybettiğine dikkat çeken Berkay, İstanbul Park Hotel’in misafirlerinin özellikle Türk sanayisi ile ortak iş yapan, ağırlıklı olarak AB, Uzakdoğu ve Yakındoğu ülkelerinden yabancı işadamları olduğunu belirtiyor.

Mali krizin uzamasının sektörü oldukça etkilediğini vurgulayan Berkay, bu krizi atlatmak için yeni bir projeyi hayata geçireceklerini açıklıyor. Bu proje kapsamında krizden pek etkilenmeyen Afrika kıtasının güneydoğu Hint Okyanusu sahillerinde büyük bir arazide apart otel yapmayı planladıklarını ifade eden Berkay, “Deniz, kum, güneş turizmi üzerine birtakım fizibilite çalışmaları yapıyoruz. Bakalım, hayırlısı olsun” diyor.

Sektördeki başarılı çalışmalarından dolayı çalıştığı otelin bir ödül aldığını açıklayan Berkay, 2010 yılında Birleşmiş Milletler nezdindeki bir NGO olan IHRA’dan (International hotels and Restaurants Associaton) yılın lider otelcisi Diamond Leaders Award in Hospitality ödülünü aldıklarını söylüyor. Hizmet sektörünün çok keyifli ama bir o kadar da riskli ve zorlukları olan bir sektör olduğunu düşünen Berkay, bu sektördeki kariyerini, dünyanın çok çeşitli yerlerinde otel işleterek sürdürmeyi hedefliyor ve “Bu sektörde insanlar önce alçak dünya yörüngesinde belki sonra da ayda bile otel yapmayı ve işletmeyi düşünüyor. Ben de bu planlara dahil olmak isterdim” diyor. İş dışındaki hayatında seyahat etmeyi çok seven, en büyük hobisi uçuş simülatörlüğü veya sanal pilotluk olan Berkay, bunun yorucu bir günün ardından veya izindeyken beynini boşaltmasına çok yardımcı olduğunu belirtiyor.

Powered by Openmedia