Holdinglerin İK değişim süreçlerinde görev alıyor

AHU UZ

Uluslararası İlişkiler 2005 – Accenture Türkiye Process Excellence & Change Enablement Consultant

İnsan kaynaklarının tüm süreçleri hakkında geniş bilgi sahibi olmak ile birlikte “Talent & Organization” alanında uzmanlaşmayı tercih etmiş ve gelecekte de bu alanda doktora yapmayı planlıyor.

 

Üniversitede okurken lojistik sektöründe altı ay staj yapan Ahu, o dönem ilgisini çeken lojistik alanının, işin içine girince kendisine göre olmadığını anlar. Üniversitede aldığı lisans eğitiminin; insan kaynakları alanında gerekli olan insan ilişkilerinin yönetilmesi, gelecek projeksiyonun doğru yapılandırılması ve uluslararası konjonktürde olan olayların mevcut iş modeline etkilerinin önlenmesi konularında etkilerinin büyük olduğunu söylüyor. Belirlenen risklere yönelik iş modellerinin yapılandırılması konusunda da yine BİLGİ’de yaptığı MBA’in çok faydasını gören Ahu, insan kaynakları alanında tesadüfen çalışmaya başlar.

2009 yılında Mapfre Genel Sigorta İş Geliştirme Elemanı pozisyonu için yaptığı mülakat sırasında o dönemdeki İnsan Kaynakları Müdürü’nün İnsan Kaynakları Elemanı pozisyonunu teklif etmesi sonucunda, insan kaynaklarına adım atan Ahu, burada 3,5 sene boyunca insan kaynakları yönetmeni olarak tüm insan kaynakları süreçlerinden sorumlu olur. Ayrıca İspanya ile ortak yürütülen e-learning platform uygulamasında aktif olarak görev alır.

 

Sony Europe da çalıştı

2012 yılı Şubat ayında Mapfre Genel Sigorta ve Genel Yaşam’daki görevinden ayrılarak Sony Europe İnsan Kaynakları Departmanı’nda uzman olarak işe başlayan Ahu, burada “One Sony Europe HR Transformation” projesi kapsamında Sony’nin Avrupa’da faaliyet gösterdiği ülkelerdeki insan kaynakları departmanlarının uyumluluğunu sağlama projesini ve İstanbul’da kurulan “Shared Service Center” yapılandırılmasını gerçekleştirir. Şu anda çalıştığı Accenture ile Avrupa’da yürütülen ortak bir proje sonunda 41 ülkedeki insan kaynakları departmanlarını İstanbul’daki tek bir merkezde topladıklarını anlatan Ahu, proje bitince görevine Sony Europe Learning & Development Lead olarak devam eder.

2013 yılı Ekim ayında ise Accenture Turkey’de Talent & Organization alanında Process Excellence & Change Enablement Consultant olarak göreve başlar. “Başlıca sorumluluğum danışmanlığını yaptığımız firmalara insan kaynakları reorganizasyonu yapılandırması konusunda destek vermek. Şu anda da Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden birinde insan kaynakları değişim sürecinde görev alıyorum” diye konuşan Ahu, proje sonucunda dokuz farklı sektörde faaliyet gösteren holding şirketlerinin insan kaynaklarının tek bir çatı altında toplanarak, tüm insan kaynakları süreçlerinin ortak bir merkezden yürütüldüğü “HR Shared Services Center” yapısı kurulacağını dile getiriyor.

 

Yetenek ve organizasyon uzmanı

Reorganizasyon süreçlerinin efektif olarak sonuçlandırılabilmesi için öncesinde yeni süreç dizaynı ve yeni operasyon modeli dizaynı yaratmak gerektiğini belirten Ahu, ekiple birlikte bu dizaynları gerçekleştirdikten sonra mevcut iş gücünün değerlendirilmesi ve gelecek modele ait iş gücünün seçilmesi konusunda da aktif rol aldıklarını ifade ediyor.

İnsan kaynaklarının tüm süreçleri hakkında bilgi sahibi olmak ile birlikte “Talent & Organization” alanında uzmanlaşmayı tercih eden Ahu, bu konuda çalıştığı şirketlerin düzenlediği eğitim programlarına ve workshoplara katılma fırsatı bulur. Gelecekte de bu alanda doktora yapmayı planlıyor.

Bugüne kadar bir sürü projesinde yer alan Ahu, “Sony HR Transformation” projesinin kendisi için en önemli projelerden biri olduğunu düşünüyor. Bugünkü görevine gelmesinde Sony’de yaşadığı deneyimin rolünün çok büyük olduğuna inanan Ahu, projede geçirdiği 1,5 sene boyunca öğrendiklerinin ve proje disiplini altında çalışabilme becerisinin kendisini şu anda bulunduğu noktaya getirdiğini vurguluyor.

İlerde global bir projede yer alarak farklı kıtaların aynı çatı altında hizmet aldığı bir Shared Service Centre implementasyonu projesinde görev almak isteyen Ahu, iş dışında gezmek ve yeni yerler keşfetmekten büyük keyif alıyor. Kendisini geliştireceğini ve farkındalığını arttıracağını düşündüğü her türlü aktiviteyi zevkle yapıyor. Ata binmek, pilates ve puzzle severek yaptığı aktiviteler.

 

Powered by Openmedia