Takım lideri olarak tüm İK süreçlerini yönetiyor

ECE DENİZ TUNGA

Psikoloji 2004 – RMK Marine Tersanesi İK Takım Lideri

Rmk Marine’nin tüm insan kaynakları süreçlerinin yanı sıra insan kaynaklarının endüstriyel ilişkiler boyutunun da yönetimi ve raporlanmasından sorumlu.

 

Her yeni mezun gibi Ece’de okuduğu bölüm ile ilgili çalışmak ve gelecekte başarılı bir psikolog olmak ister. Belirli bir süre psikoloji alanında iş arar fakat yaptığı bir iş görüşmesi tüm kariyer planlarının değişmesine sebep olur. İş görüşmesi aracılığıyla katıldığı bir mail grubundan gelen bir mail sayesinde insan kaynakları alanına adım atar.

Üniversitedeyken para kazandığı bir işte çalışmasa da staj ve gönüllü çalışma deneyimleri yaşayan Ece, Koç Üniversite’sinin gerçekleştirdiği “Minik Yürekler” projesinin, kendisini en çok etkileyen iş olduğunu dile getiriyor. Üniversite üçüncü sınıftayken çalıştığı bu proje için her cumartesi sabahı Çocuk Esirgeme Kurumu’na giderek oradaki minik yüreklerle birlikte zaman geçiren Ece, bugün iş hayatında sıklıkla kullandığı empati yeteneğinin bu proje sayesinde geliştiğini düşünüyor

 

Eğitiminin faydasını görüyor

Psikoloji eğitiminin insan kaynakları alanına çok önemli katkılar sunduğunu belirten Ece, “Psikoloji mezunu olmamın, şirketlerde insan kaynağına verilen değerin arttığı günümüzde çalışanların psikolojilerini ve davranışlarını anlamlandırarak analiz edebilmemde önemli rol oynadığını düşünüyorum. Çalışma hayatımda üniversitede aldığım özellikle “organizational behavior” , “cognitive” ve “sosyal psikoloji” gibi derslerinin faydalarını görüyorum. Bu gibi dersler seçme yerleştirme sürecinin yönetilmesinde, adayın değerlendirilmesi ve şirket içi grup davranışlarının analizinde bana yardımcı oldu. Bunun yanı sıra öğrencilik hayatımda yapmış olduğum analizler şu andaki ölçme değerlendirme aşamalarında olayları ve kişileri daha doğru bir bakış açısıyla yorumlamamı ve olaylara daha nesnel bir açıdan yaklaşmamı sağlıyor” diye bilgi veriyor.

Mezun olduktan sonra, eğitim ve danışmanlık alanında hizmet veren ADİSA Danışmanlık’ta stajyer olarak iş hayatına atılan Ece, burada yaklaşık üç aylık stajyerlik deneyiminden sonra kadroya geçerek insan kaynakları uzman yardımcısı olarak çalışmaya başlar. ADİSA Danışmanlık, yoluna eğitim alanında devam etme kararı aldığı için 2006 yılında Koç grubu şirketlerinden toplu satın alma alanında hizmet veren Zer AŞ’de (O dönemki adı: Beko Ticaret) insan kaynakları uzman yardımcısı olarak işe başlar. Burada 1,5 yıl çalıştıktan sonra “uzman” pozisyonuna atanır. 2007 yılı sonunda bugün çalıştığı Koç grubu bünyesinde bulunan RMK Marine Tersanesi’ne transfer olur.

2008 yılında ADİSA Danışmanlık’ta tanıştığı eşiyle evlenen Ece, insan kaynakları uzmanı olarak çalışmaya başladığı RMK Marine’de öncelikli olarak seçme yerleştirme alanlarında görev alır. Zamanla bu görevine, her yıl beyaz yaka çalışanlar için yapılan, insan kaynağının etkili kullanımına ve gelişimine yönelik “360 Derece Yetkinlik Değerlendirme Süreci” ve bunu takiben çalışanların gelişimlerine yönelik eğitim planlarının organizasyonları eklenir.

 

Seçme yerleştirme uzmanı

Yılsonlarında yapılan beyaz yakalı çalışanların yıl içindeki performansının değerlendirildiği hedef kartları değerlendirme süreci olan “Performans Değerlendirme Sistemi”nin yürütülmesinden ve yönetilmesinden de sorumlu olan Ece, tüm bunların yanında şirket bünyesinde mavi ve beyaz yakalı çalışanları kapsayan Çalışan Memnuniyeti çalışmalarının yürütülmesi, yönetilmesi ve raporlanması gibi farklı alanlarda da görev alıyor. Şu anda yürütmekte olduğu takım liderliği pozisyonunda tüm bu insan kaynakları süreçlerinin yanı sıra insan kaynaklarının endüstriyel ilişkiler boyutunun da yönetimi ve raporlanmasından sorumlu.

İşinde seçme yerleştirme alanında uzmanlaşan Ece, mülakat teknikleri ve belli başlı kişilik testleri eğitimlerinin, bu alanda uzmanlaşmasına katkı sağladığını düşünüyor. İki yıl üst üste insana saygı ödülleri alan Ece, iş dışındaki vaktinin çoğunu henüz iki yaşındaki oğluyla geçiriyor. Özel hobisi olan puzzle yapımına ancak oğlu uyuduktan sonra zaman ayırabilen Ece’nin son yıllarda ayrılmaz bir parçası da butik pastacılık ve kurabiyecilik.

 

 

 

Powered by Openmedia