İnsanlara keyif alabileceği, seveceği işler buluyor

İREM ÇARIKÇIOĞLU

Uluslararası İlişkiler 2005 – Loft Mağazacılık AŞ İnsan Kaynakları Yöneticisi

Özellikle işe alım, kariyer yönetimi, ücret yönetimi, insan kaynakları sistemlerinin geliştirilmesi alanlarında görev yapıyor.

 

Üniversiteden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişiler Bölümü’nde yüksek lisans yapan İrem, ardından hemen İK alanında ikinci bir yüksek lisans yapmaya karar verir ve İstanbul Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi’nde bu eğitimini tamamlar. Ardından Eroğlu Holding’e bağlı Colin’s şirketinde 2009 senesinde çalışmaya başlayan İrem, insan kaynakları alanında yetkinlik bazlı işe alım uygulamaları, değerlendirme merkezi uygulamaları, ücret yönetimi, yetenek yönetimi alanında kendini geliştirme fırsatı bulduğu ve bu konuda kendisine kariyer fırsatı sunan Colin’s’te 3,5 yıl çalışır.

2012 yılında oradan ayrılarak Eroğlu Holding’e bağlı Loft markasında İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak kariyerine devam eden İrem, “İnsanların potansiyelini yönetebilmek beni çok mutlu ediyor, işimi sevmemin en büyük nedeni insanların keyif alacağı ve gerçekten seveceği ve yeteneğine uygun işlerde kariyer hayatlarına başlamaları ve devam etmelerini sağlamak” diyor.

 

İnsan kaynaklarını çok seviyor

Üniversitede aldığı uluslararası bakış açısının, çok kültürlü bir firma olan Eroğlu Holding çatısı altındaki çalışmasını ve adaptasyonunu hızlandırdığını düşünen İrem, bu eğitimin Rusya, Ukrayna ve pek çok Afrika, Ortadoğu ve Avrupa ülkesinde açtıkları mağazalardaki işe alım süreçlerini kolaylıkla yürütmesine ve doğru insanları doğru işlere yerleştirmesine çok etkili olduğunu dile getiriyor.

Üniversitedeyken ve daha sonrasındaki stajlarını uluslararası göç ve sosyal haklar üzerine yapan İrem, Avrupa ülkelerinde çeşitli statüdeki göçmenlerin sosyal hakları üzerine yazdığı yüksek lisans tezi sırasında “Türkiye’de Etnik Kimlikler” konulu kişisel belgesel projesinde görev alır. Belgesel 2010 yılında biter. Erasmus programıyla gittiği Bologna Üniversitesi’nin geniş kaynaklarının bu konuda kendisini geliştirmesinde çok fazla imkan tanıdığını belirten İrem, İnsan Kaynakları Yönetimi yüksek lisans eğitiminin, pratik bilginin teori ile desteklenmesine ve bütünsel bir bakış açısı yakalamasına destek olduğunu, yüksek lisans programı ile birlikte insan kaynaklarının her alanını sevdiğini anlatıyor.

 

İşe alım onun uzmanlık alanı

Yetkinlik bazlı işe alım süreçlerinin ve değerlendirme merkezi uygulamalarının şirket işe alımlarında etkin olarak kullanılmasını sağladığını, bunun kendisi için bir başarı olduğunu söyleyen İrem, “Bu uygulamalarda adayların davranış göstergelerini değerleyerek yetkinliklerini gözlemleyebiliyorsunuz, böylelikle yapmış olduğunuz işe alımlar insanların yeteneklerine ve kariyer hedeflerine çok daha uygun oluyor ve insanların işlerini severek yaptığını görüyorsunuz, bu durum da mesleki açıdan yeterince tatmin olmanızı sağlıyor” diye konuşuyor.
Bugün Loft Mağazacılık’ta özellikle işe alım, kariyer yönetimi, ücret yönetimi, İnsan Kaynakları sistemlerinin geliştirilmesi alanlarında görev alan İrem, hem aldığı yüksek lisans eğitimleri hem de İK ile ilgili eğitim programları sayesinde, başta işe alım olmak üzere, diğer IK alanlarında uzmanlaşır. “Benim için en büyük okul Colin’s oldu. İnsan kaynaklarının her alanında kendimi geliştirme fırsatı bulduğum bir şirkette kariyerime başlamış olmak beni mutlu ediyor” diye konuşan İrem, son olarak değerlendirme merkezi uygulamalarını hayata geçirmiş olmaktan heyecan duyuyor. İrem, “Kişinin iş potansiyelini açık ve net olarak görmemizi sağlayan ve doğrudan iş üzerinden değerlendirme yapıldığından en doğru adayı seçmemizi sağlayan bu uygulama ile seçmiş olduğumuz adayların başarılı olduklarını görmek güzel” diyor.

İş dışında seyahat etmeyi çok seven İrem, her fırsatta kaçamak yapıyor. Amatör olarak fotoğrafla uğraşıyor. Bu seyahat kaçamaklarının fotoğraf konusunda kendisini geliştirmesini sağladığını ifade eden İrem, sosyal politika, göç ve tarih araştırmaları okumak, klasik müzik, jazz ve blues dinlemekten keyif alıyor, kısa hikayeler yazmayı çok seviyor.

 

Powered by Openmedia