İK YÖNETİCİLERİ: İspanya’da İK master’ı yaptı

İrem Ada / İşletme 2003 / Pensa İlaç İnsan Kaynakları Müdürü

İstifa etmek için görüştüğü İK yöneticisinin beraber çalışma teklifi İrem’in ik kariyerini başlatır. İspanya’da yaptığı İK yüksek lisansını birinci tamamlayan İrem, bugün İspanyol bir firmanın Türkiye’de İK müdürü.

İrem, okuldan mezun olduktan hemen sonra, ilk iş deneyimini 2003 yılı Aralık ayında TNT International Express’te müşteri temsilcisi olarak çalışmaya başlayarak edinir. Burada müşteri gönderilerindeki sorunlar için, her gün yurtdışındaki şubeler ve depolar ile iletişim kurarak, çözümler üretir, müşterilerini gelişmelerle ilgili bilgilendirir. Tam bir yıl çalıştıktan sonra TNT’ten ayrılan İrem, burada zevkle çalıştığını ve çok iyi bir iş tecrübesi edindiğini ancak yurtdışı bağlantılı olmak ve farklı kültürlerden insanlarla iletişim kurmak kariyer hedefi ile buradan ayrıldığını belirtiyor.

TNT’den sonra beş ay iş arayan İrem, 2005 yılı Mayıs ayında, American Life Hayat Sigorta’da çalışmaya başlar. İnsan kaynakları mesleği ile de burada tanışır. American Life Hayat Sigorta’da müşteri temsilcisi olarak işe başlayan İrem, bir ay sonra beklentileri ile iş tanımı birbirine uyuşmadığını düşünerek işten ayrılmak ister. Bunun üzere şirketin insan kaynakları müdürü, kendisiyle çalışmak isteyip istemediğini sorar. İrem bu bölümde çalışmayı kabul eder ve insan kaynakları alanına ilk adımını atar. Burada üç yıl çalışan İrem, “İnsan kaynakları alanını özünde ‘insan’ faktörü olduğundan benimsedim ve sevdim. İnsan kaynakları ve idari işlerde üç yıl boyunca İK’nın bordrolama fonksiyonu hariç tüm alanlarına destek verdim ve yanı sıra bir dönem şirket şubelerinin işleyişlerinden sorumlu oldum” diyor.

2007 yılında, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi Sertifika Programı’na da katılan İrem, kariyer hedefleri ve İspanya’da öğrenim görmek hayalini gerçekleştirmek üzere American Life’taki görevinden 2008 Eylül ayı sonunda ayrılır. Aynı yıl Ekim ayında İspanya, Madrid Carlos III Üniversitesi’nde İspanyolca dilinde “İnsan Kaynakları Yönetimi” master programına başlar. Bu master sayesinde farklı bir ülkenin IK uygulamaları (bordrolama, iş kanunu gibi) ile Türkiye’deki IK uygulamalarının farklılıklarını karşılaştırma imkanı bulur. Bunun yanın sıra, yine farklı kültürlerden gelen IK tecrübeli sınıf arkadaşları ile çalışmak, ekip çalışmaları yapmak ona esneklik kazandırır.

İspanya’daki yüksek lisansını birincilikle bitirdi

Mastere devam ederken, öğrenci kartına sahip olduğu için rahatlıkla hem İspanya hem de Avrupa’nın çeşitli ülkelerini ziyaret etme fırsatı bulan İrem, master bitirme tezini 4 kişilik bir ekiple “Proje Yönetimi” üzerine yapar ve programı birincilikle bitirir. “İspanya’da bir yıl mücadele vermek benim için büyük bir başarı oldu” diyen İrem, 2009’un Temmuz ayında Türkiye’ye kesin dönüş yapar, 2009 Kasım ayından 2010 Şubat ayına kadar aralıklarla Düzce’deki Ingersoll Rand ITO kilit fabrikasında, İspanyollara çeviriler yapar. Bu sırada iş arayışı devam eden İrem, Şubat 2010’da görüşmeye başladığı Pensa’da Mayıs 2010’da çalışmaya başlar.

Türkiye ilaç pazarında faaliyet gösteren ilk ve tek İspanyol ilaç firması Pensa İlaç San. ve Tic. AŞ’de İnsan Kaynakları Müdürü olarak işe başlayan İrem, Pensa İlaç’ın 1929 yılında İspanya’da kurulan ilaç ve kimya grubu Esteve’nin bir alt şirketi olduğunu belirtiyor. Türkiye’de hızla yapılanan bir eşdeğer ilaç firması olan Pensa İlaç’ın, reçeteli eşdeğer ilaç üretimi ve pazarlamasında sürdürülebilir olmayı ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmayı en önemli öncelikleri arasında saydığını dile getiren İrem, burada işe uygun adayların seçilmesi ve yerleştirilmesi, çalışanlara ait özlük ve bordrolama işlemlerinin organize ve kontrol edilmesi, organizasyon stratejileri dahilinde ücretlendirme, performans yönetimi, eğitim faaliyetlerinin planlanması ve yönetilmesi, yurtdışı merkez ofise insan kaynakları konularının raporlanması gibi işlerden sorumlu olduğunu dile getiriyor.

Bugünkü görevine gelmesinde, bir önceki işinde edindiği tecrübelerin ve yurtdışında yaptığı yüksek lisans programının etkisi olduğunu düşünen İrem, sabırlı olmasının da başarısında katkısı olduğuna inanıyor. İrem’in gelecekle ilgili kariyer planlarında, kendi alanında ilerlemek ve insan kaynakları direktörü olmak var. İspanyolcasını geliştirmek ve gezmek için Güney Amerika’ya, özellikle de Peru ve Arjantin’e gitmek istiyor.

İş dışındaki hayatında kendine vakit ayıramadığını söyleyen İrem, fırsat buldukça treking yapmaktan zevk alıyor. 4 yıl önce başladığı bu doğa yürüyüşlerinden inanılmaz keyif aldığını ve rahatladığını söyleyen İrem, yazın yaptığı dere yürüyüşleri, kışın yaptığı zirve tırmanışları ile hem doğa ile iç içe olma hem de ekip ruhunu geliştirme fırsatı bulduğunu ifade ediyor. İrem’in bir de bisiklet tutkusu var. Fenerbahçe ve Bostancı sahil yolunda bisiklet süren İrem, fırsat buldukça İspanyolca filmler izlemekten, etnik müzikler dinlemekten de ayrıca keyif duyuyor. İrem, arkadaşlarıyla güzel yerlerde güzel yemek yemek, farklı restoranları keşfetmekten de hoşlanıyor.

Powered by Openmedia