İK YÖNETİCİLERİ: Onun karakteri İK’ya ‘cuk oturuyor’

Hakan Keskin / Reklamcılık (Major), Halkla İlişkiler (Minor) 2002 / Avenn Group İnsan Kaynakları Yöneticisi

Eğitim sektöründe kariyerine başlayan Hakan, bankacılığa geçer ve altı yıl Bank Asya’da hemen tüm İK süreçlerini öğrenir. Bugün ise yeni şirketinde İK süreçlerini sıfırdan kuruyor.

Çocukluğundan beri evlerinde hep personel kanunu, insan kaynakları kitapları ile iletişimi konu alan akademik veya karikatür kitaplar bulunan Hakan, belki de babasının muhasebe, mali işler ve insan kaynakları tecrübesine sahip olmasından etkilenerek bu alanda kariyer yapmaya karar verdiğini düşünüyor.

Üniversitede okuduğu yıllarda Türkiye’de İK ile ilgili akademik çalışmalar veya firmalarda etkin İK süreçleri olmadığını söyleyen Hakan, o dönem işlerin daha ziyade personel müdürlüğü mantığı ile yürütüldüğünü belirtiyor. Ancak iletişim fakültesinde okuduğu için ‘insanla iletişim’ konusunda eğitimli olduğunu, üniversitede aldığı iletişim, psikoloji, sosyoloji ve işletme ağırlıklı derslerin İK kariyerine katkısının olduğuna inanıyor. Zaten karakterinin de insan kaynakları uzmanlığına uygun olduğunu düşünen Hakan, “Yeri geldiğinde üst seviyede iletişim, yeri geldiğinde ketum, yeri geldiğinde denge unsuru olabilen biriyim” diyor.

Üniversitedeyken üç yıldan fazla kütüphanede çalışan Hakan, okuldayken çalışarak edinilen bu küçük deneyimlerin mezuniyet sonrası inanılmaz katkılar sağladığını, çalışmanın yarattığı farklılığın işveren tarafından fark edildiğini belirtiyor. Mezun olduktan sonra, yabancı dilini etkin bir şekilde kullanabileceği ve insanlarla iletişim halinde olabileceği global bir işi tercih ettiği için yurtdışı eğitim danışmanlığı yapmaya karar veren Hakan, bu hedefini gerçekleştirmek için son sınıftayken CDS Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’nda staj yapar. Burada edindiği tecrübe sayesinde 2002 yılında Junior Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık firmasında işe başlar. Burada farklı profillerde birçok insanla tanışır, ihtiyaçlarını anlayarak onları piyasadaki işinin ehli profesyonellerle buluşturur; analiz, takip ve iletişim konusunda ciddi tecrübe edinme şansı bulur. Yaklaşık bir yıl sonra English Time Dil Okulları’nda eğitim danışmanlığı ve bazı derslerde etüt öğretmenliği yapar. Bu işler sayesinde insanlarla iletişim ve eğitim alanına yoğunlaşır.

Bank Asya’da yöneticiliğe adım attı

Burada iki yıl çalıştıktan sonra 2004 yılında askerlik görevi için işten ayrılır. Askerlik dönüşü Asya Katılım Bankası AŞ (Bank Asya) İK bölümünde işe başlar. Burada çalıştığı altı yıl boyunca İK’nın hemen hemen tüm süreçlerinde çalışır. Bankanın atak yaptığı bir dönemde işe başladığı için birçok alanda çalışabilme olanağı bulur. “Bu durumdan tabi ki çok memnunum” diyen Hakan, burada sırasıyla uzman yardımcısı, uzman ve kıdemli uzman olarak çalışır, birçok konunun uzmanı olarak yetişir. Bankadaki personel sayısının artması, eğitim ve insan kaynakları süreçlerinin yoğun olmasına neden olur, bu sayede Hakan, birçok farklı projede vaka bazlı çalışmalar yapar. Banka içi eğitmen projesine dahil edilir. Böylece İK ve eğitim dışında, bireysel bankacılık alanında da uzmanlaşarak, banka içi eğitimlik yapmaya başlar. Bankadaki çalışan sayısının artması, onun yöneticilikte gelişmesi için kapı aralar.

Altı ay önce Bank Asya’dan ayrılarak Avenn Group’a geçen Hakan, halen Avenn Group bünyesinde İK yöneticisi olarak çalışıyor. Burada İK ile ilgili tüm süreçleri yönetiyor. Bugüne kadar birimin yeniden yapılanması ve bazı süreçlerin sıfırdan ele alınması gibi işlerde aktif rol alan Hakan, bu işlerin halen devam ettiğini belirterek, “Henüz her şeyi oturtabilmiş değiliz ancak hergün aşama kaydediyoruz. Artık düzenli bir personel özlük sistemimiz, düzenli bir kalite dokumantasyon sistemimiz, süreçleri net bir şekilde seçme yerleştirme politikamız, düzenli ve kayıt altında tutulan bir eğitim sistemimiz, organizasyonel gelişim başlığı altında görev tanımlarımız” diyor.

Gündemde yeni projeler var

Bu aralar ‘görev tanımları projesi’ üzerinde yoğunlaştıklarını söyleyen Hakan, büyüme trendindeki Avenn’in global hedefleri nedeniyle çok hareketli bir yapı içinde çalıştıklarını, bu yapı içindeki hemen hemen herkesin alanında uzman ve aynı zamanda joker pozisyonda olduğunu dile getiriyor. Bu nedenle bazı şeylerin netleşmesini ve insan kaynaklarının oturmasını beklediklerini söyleyen Hakan, ardından ön önemli önceliklerinin ‘performans yönetimi projesi’ olduğunu ifade ediyor.

İstikrarı ve analitik olmayı seven bir yapısı olduğunu söyleyen Hakan, kariyer planları ile ilgili şunları söylüyor: “İK alanında ilerlemeyi hedefliyorum. Hızlı karar alırım ancak çok dikey geçişler yapmam. Bu anlamda kariyerime ve bana katkı sağlayacak ve benimde katkıda bulunabileceğim her projede yer alarak, yaptıkları ve yetiştirdiği insanlarla tanınan, bilinen bir yönetici olmayı hedefliyorum. Bir yandan da eğitmenlikle ilgili çalışmalar yapmayı arzuluyorum.”

Gülmeyi ve güldürmeyi çok seven Hakan, iş dışında arkadaşlarıyla vakit geçirmekten çok hoşlanıyor. Yüzme asla vazgeçmeyeceği bir spor. Türk sanat müziğine ilgi duyuyor, DVD koleksiyonu var. Sinemayı çok seviyor, hayvanlarla arası çok iyi. Psikolojiyle ilgilendiği için bu alana yönelik kitaplar okuyor.

Powered by Openmedia