Orta Doğu’dan sonra Rusya’da gıda işine girecek

Tayfun Kürşat Tayfur / Ekonomi ve İşletme Üstün Başarı Programı-2005 / Glocal Investments Kurucusu

Yaklaşık iki yıldır, Türkiye’nin tanınmış gıda şirketlerinin Orta Doğu, Birleşik Arap Emirlikleri’nde distribütörlüğünü yapan Kürşat, Katar Ve Umman’dan sonra Türk gıda markalarını Rusya pazarına sokmak istiyor.Üniversitedeyken Dolapdere kampüsünün kantininde “WAFFUR” adında bir waffleci olduğunu, ondan esinlenerek arkadaşı Mehmet Ali ile okulun kantininde yer kiralayıp, waffle satışına başladıklarını söyleyen Kürşat, daha o günlerde ticaret yapmanın, risk almanın, problemlerle boğuşup çözmenin ve sundukları ürün ve servisle insanları mutlu etmenin keyfine varır.

BİLGİ’de okumanın bakış açısını değiştirdiğini söyleyen Kürşat, üniversiteden sonra burslu olarak İtalya’da Bocconi Üniversitesi’nde ekonomi dalında yüksek lisans eğitimi alır. Arkasından Koç Üniversitesi’nde MBA yapar, daha sonra da BİLGİ’ye geri döner ve Organisation Studies’de doktora çalışmasına başlar. Bu çalışmaya halen devam eden Kürşat, üniversite üçüncü sınıfın sonunda Eczacıbaşı Girişim Pazarlama’da stajyer olarak çalışır.

Bu arada Kürşat, 2006-2007 yılları arasında, İtalya’da öğrenip cebinde getirdiği formüllerle birlikte Carlo adında iki pizza restoranı ve bunlara merkez teşkil eden bir üretim noktası açar. Daha sonra hayatını bu restoranlarla sınırlandıramayacağını düşünerek bu şirketi bir yatırımcıya satar. Arkasından Glocal Investments şirketini kuran Kürşat, halen bu şirket ve bünyesindeki şirketlerle ticari hayatına devam ediyor.

 

Demir, çimento ve mermer satıyor

Glocal Investmenst şirketi olarak özellikle Ortadoğu’daki ülkelere demir, çimento ve mermer satarak başladıkları uluslararası ticarete, Arap Baharı’nın başlaması ile bir başka bir boyut kazandırdıklarını belirten Kürşat, Libya ofisini ayaklanmadan önce kapatır ve arkasından Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelir. Bu bölgede Abu Dhabi’li Al Kindi ailesi ile ortak olarak Turkey Roastery yatırımını başlatır. Yaklaşık iki yıldır, Türkiye’nin kendi alanlarında tanınınmış en büyük gıda şirketlerinin bölgede distribütörlüğü yapan Kürşat, hem kendi açtığı Turkey Roastery adındaki süper marketlerde bu ürünleri satıyor hem de lokal süper ve hiper marketlerde bu ürünlerin dağıtımını yapıyor. Bunun için kamyonlar satın alan, depolar ve

lojistik noktaları kuran ve kurmaya devam edeceklerini ifade eden Kürşat, Orta Doğu’da, Birleşik Arap Emirlikleri’nden sonraki hedeflerinin ise Katar ve Umman olduğunu açıklıyor.

Ayrıca yeni bir ortakla, bu Türk gıda markalarını Rusya pazarına sokmak üzere olan Kürşat, kurucusu olduğu Glocal Investments şirketine reklam ve marka yönetimi üzerine iki master yapan kardeşinin de ortak olduğunu anlatıyor. Kürşat, “Ardından Glocal Investments şemsiyesi altında Glocal Adworks şirketini kurarak operasyonumuza dâhil ettik. Bunun yanı sıra, yeni bir ortalıkla Glocal iletişim şirketini hayata geçirdik. Birleşik Arap Emirlikleri’nde de Arap ortaklarımızla Turkey Roastery şirketini kurduk. Geçtiğimiz ay da İstanbul’da gıda işine girdik ve Kendine İyi Bak Gıda şirketini kurduk. Tüm bu şirketlerde ortaklığım var” diyerek şirketi hakkında bilgi veriyor.

 

Tanzanya’da Safari turizmi yapıyor

Glocal Adworks şirketinin yaklaşık iki senedir Tanzanya devletinin Türkiye’deki temsilcisi olduğunu ve özellikle Tanzanya’da Safari turizmini destekleyici şekilde, Türkiye’de onlar adına medya planlaması ve PR işleri yönettiklerini belirten Türşat, Türkiye’deki de 360 derece reklam ajansı hizmeti veriyor. İstanbul Etiler’de açtıkları ilk şube ile de Çatlak Döner markasının lansmanını yapan Kürşat, farklı menüsü ve marka anlayışı ile üst segment müşteri kitlesine hitap eden bir döner markası zinciri oluşturmayı hedefliyor. Bunların dışında, TÜV Nord şirketinin Ortadoğu’daki hocalarından biri olarak zaman zaman onların davetiyle Ortadoğu’daki birçok Holding’in ve şirketin üst düzey yöneticilerine Proje Yönetimi ve Satın alma yönetimi konularında dersler veriyor.

İlerde tüm şirketlerini bir holding çatısı altına almayı hedefleyen Kürşat, uluslararası sivil toplum kuruluşlarında da görev almak istiyor. İşi nedeniyle Honkong’dan Moskova’ya, Beyrut’tan Paris’e her yeri geziyor. Yağlıboya tablo yapmaktan ve havalar güzel olduğunda motosiklet sürmekten keyif alıyor. Bir de arkadaşlarını çağırıp onlara yemek yapmayı çok seviyor.

 

DÜN

DOÇ. DR. GÖKSEL ASAN

DOLAPDERE KANTİN

 

BUGÜN

LUCCA

 

EN SON

KAYIP ŞEMBOL

Pİ’NİN HAYATI

MOSKOVA

Powered by Openmedia