İlaç firmalarına soğuk zincir taşıma hizmeti veriyor

Cem Kolak / Halkla İlişkiler 2003 / Transorient Uluslararası Taşımacılık ve Ticaret Biopharma Lojistik Direktörü

Glaxosmıthkline, Bayer, Novartis, Eli Lılly, Eczacıbaşı İlaç gibi firmalarla çalışıyor. 300’ü aşkın klinik çalışmadaki biyolojik materyallerin domestik ve uluslararası taşımalarını yapıyor.

 

Çocukluğundan beri tanıdığı bir aile dostunun sektördeki başarılarından da etkilenerek, büyümeye, gelişmeye açık ve çok yönlü bir iş sahası olan lojistik alanında çalışmaya karar veren Cem, üniversitede aldığı eğitimi yalnızca mesleğinde değil, hayatının birçok alanında kullandığını düşünüyor. Uluslararası Finans Bölümü’nde başladığı üniversite eğitimini ikinci sınıfta Halkla İlişkiler Bölümü’ne geçerek devam eden Cem, bu iki bölümde edindiği tüm bilgileri iş hayatımın her aşamasında kullanır ve oldukça faydasını görür.

Üniversitedeyken staj ve part-time iş tecrübeleri edinen Cem, hakla ilişkiler ve tanıtım, satış ve restoran işletmeciliği gibi farklı alanlarda deneyim kazanır. Üniversitedeyken çalışmanın kişinin vizyonunu genişlettiğini belirten Cem, mezun olduktan sonra  Amerika’da master planları yaparken, yaz tatilinde geçirdiği ufak bir kaza sonrasında planlarını değiştirir. Öncelikle askerliğini yapıp ardından en hızlı şekilde iş hayatına atılmaya karar verir.

 

Dokuz yıldır Transorient’de

2004 yılında ortak bir tanıdığının aracı olması ile Transorient ile tanışan Cem, yaklaşık dokuz yıldır Transorient ailesiyle birlikte. Şu an Transorient Uluslararası Taşımacılık ve Ticaret’te Biopharma Lojistik Direktörü olarak görev alan Cem, 1961 yılında kurulan sektörün en eskilerinden yüzde 100 Türk sermayeli bir uluslararası lojistik firması Transorient’in, kara, hava, deniz yolu taşımacılığı, gümrük komisyonculuğu, depolama ve iç dağıtım gibi departmanları bulunan ve ikinci kuşak firma sahipleri tarafından yönetilen yenilikçi, dinamik, dürüst ve istikrarlı bir aile şirketi olduğunu söylüyor.

Karayolu ihracat operasyon asistanı olarak çalışmaya başladığı şirkette, önceleri İngiltere ihracatında çalışırken ikinci yabancı dili olan Fransızca sayesinde tam da o dönemlerde hareket kazanan Fransa ihracatına daha fazla dâhil olmaya başlar. Bir yıl sonra “supervisor” titrine terfi ederek yurtdışı acente ve müşteri ilişkileri, satış ve iş geliştirme kısımlarıyla da ilgilenmeye başlar. 2006 yılında Transorient’i uluslararası alanda daha çok temsil etmeye başlayan Cem, “iş geliştirme koordinatörü” olarak işine devam eder.

2006’nın ikinci yarısında talihsiz bir trafik kazası geçiren Cem, ölümle yaşam arasında gidip delen 30 günlük yoğun bakım ve saatler süren ağır mikro cerrahi operasyonlar sonunda hayata yeniden başlama şansı bulur. Zorlu geçen iki senelik tedavi süreci sonrasında 2008 yılında yeniden şirkete gidip gelmeye başlar ve uzak kaldığı süreçte de yanından ayırmadığı dizüstü bilgisayarı sayesinde hem şirket gündemini takip edip, hem de iş ilişkilerini sürdürebilmenin avantajı ile Transorient’deki iş geliştirme müdürlüğü görevine çok çabuk adapte olarak, işlerine bıraktığı yerden devam edebilir.

 

Sağlık lojistiğinin başına geçti

2009 yılında sektörün en önemli, en hassas ve en fazla sorumluluk yüklenilen, “sağlık lojistiğinde yeni bir yapılanma kurduklarını dile getiren Cem, bu yeni yapının proje müdürü olarak tüm işleyişten sorumlu kişi olur. “Biopharma Logistics” adı altında ilaç, sağlık ekipmanları, laboratuvar kitlerinin yanı sıra kan, serum, doku örnekleri gibi hem ısıya hem zamana hassas olan biyolojik materyallerin taşımasını yapmaya başladıklarını anlatan Cem, 2012 Ocak ayından bu yana şirketin yönetim kadrosunda yer alıyor ve Biopharma Logistics Direktörü titri ile iş hayatına devam ediyor.

Şu aralar GlaxoSmithKline’den Bayer’e, Novartis’ten Eli Lilly’e ve Eczacıbaşı İlaç gibi dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen ilaç firmalarına soğuk zincir taşıma hizmeti veren Cem, ülkemizde yürütülmekte olan 300’ü aşkın klinik çalışmadaki biyolojik materyallerin domestik ve uluslararası taşımalarını yapıyor, gümrük danışmanlık hizmetlerini veriyor. İş dışındaki hayatının büyük bölümünü sevdikleriyle geçiren Cem, bol bol gezmeyi, film izlemeyi, fırsat buldukça seyahat etmeyi ve spor yapmayı çok seviyor.

 

Powered by Openmedia