Şişecam, Aksa gibi firmalara hizmet veriyor

Aylin Cihaner / Uluslararası İlişkiler 2003 / Kuehne+Nagel Satış Uzmanı

Şirketin tüm pazarlama ve satış faaliyetlerinin yerine getirilmesine, yeni portföy oluşturulması ve yeni müşteriler kazanılmasına katkı sağlıyor, lojistik ihalelerine dahil oluyor.

 

Aslında büyükelçi olmak isteyen Aylin, bunun uzun ve sabır isteyen bir yol olduğunu

anladığı için mezun olur olmaz özel sektörde çalışmaya başlar. Ülkelerin siyasi durumunu incelemek yerine ekonomik hareketliliği sağlayan ithalat ve ihracat işlemlerinde zincirin halkası olmak ister. Bu kararında yıllarını dış ticaretle geçiren ve ilk stajını gümrük firmasında yapması konusunda kedisini yönlendiren babasının katkısının göz ardı edilmeyeceğini söyleyen Aylin, üniversitede okurken öğrenci işlerinde ve aktif olarak okul kulüplerinde (Uluslararası İlişkiler-Tiyatro-Halka İlişkiler Kulübü) organizasyon işlerinde çalışır. Okurken staj yapmak yerine dünyadaki gelişmeleri tüm çıplaklığıyla anlatan politik ve ekonomik seminer ve zirvelere katılır.

 

Dış ticaret alanında çalıştı

Üniversitede aldığı eğitimin faydasını sadece iş alanında değil hayatın her alanında gören Aylin, aslında üniversitede İşletme Bölümü’nde double majör yapmak ister, hazırlığı atlayıp birinci sınıfa başladığında bütün işletme dersleri seçildiği için Halkla İlişkiler Bölümü’nde yan dal yaparak eğitimine devam eder.

Mezun olduktan sonra 2004 yılında Nuvell Deri’de dış ticaret sorumlusu olarak çalışmaya başlayan Aylin, burada 2007 yılına kadar, ithalat ve ihracat gümrük işleri, evrak takibi, akreditif işlemlerini koordine ederek, finans ve satınalma birimleriyle bilgi akışını sağlar.

2007 yılında Barsan Global Lojistik’te Lojiper (lojistik personeli) adlı 15 kişilik seçilmiş ekiple iki aylık lojistik uzmanı eğitimi aldıktan sonra Toyota Müşteri Temsilcisi olarak işe başlayan Aylin, gümrük mevzuatı dahilinde ithalat ve ihracat gümrük beyannamesi düzenlenmesi, malzemelerin geçici ithalat işlemlerinin kapamaları, gümrük rejimlerinin uygulaması, Toyota’ya günlük ve aylık dış ticaret raporlanması ve Inditex bünyesinde Zara markasının tedarikçisi Comdipunt firmasının ihracat sorumluğunu üstlenerek kara-hava-deniz havayolu taşımacılığı sağlayarak tam anlamıyla lojistik uzmanı olarak çalışır.

2009 yılında buradan ayrılarak Japonya’nın lider lojistik firması Yusen Global Lojistik

firmasında satış uzmanı olarak kariyerine devam eden Aylin, bu görevinde de yoğunlukla Japon firmaların yurtdışı pazar araştırmaları ve stratejik pazar planlaması doğrultusunda; müşteri taleplerine bağlı lojistik ve teknik destek sağlayacak şekilde fiyat/navlun

çalışması yapar, mevcut ve potansiyel müşteri portföyünün takibi ve geliştirilmesi

konusunda görev alır.

2011 yılı Mart ayında Kuehne-Nagel firmasında işe başlayan Aylin, halen çalıştığı bu firmanın Satıs&Pazarlama Departmanı’nda yaklaşık üç yıldır satış uzmanı olarak görev yapıyor. Kuehne-Nagel’in dünyada 100’den fazla ülkede binden fazla ofisi ve yaklaşık 68 bin çalışanı olduğunu söyleyen Aylin bu görevinde; şirketin pazarlama ve satış politikalarına uygun belirlenmiş hedeflere ulaşılması, tüm pazarlama ve satış faaliyetlerinin yerine getirilmesi, yeni portföy oluşturulması ve yeni müşteriler kazanılmasına katkı sağlıyor, sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek satış stratejileri geliştirmek konusunda projeler üretiyor, lojistik ihalelerine dahil oluyor. Paşabahçe, Interlab, Şişecam, Aksa, Kastamonu Entegre, Hayat Kimya gibi büyük firmalara lojistik hizmet veriyor.

 

Uzmanlık alanı lojistik

İşiyle ilgili tedarik zinciri yönetimi gibi seminer ve eğitimlere katılan Aylin, lojistik alanında uzmanlaştığını ifade ediyor. Şu aralar yıllık anlaşmaları yenilediklerini söyleyen Aylin, müşterilerin kara-hava-denizyolu taşımaları için destinasyon bazında, farklı yükleme metotlarında yıllık navlun çalışmaları yapıyor, ihale sürecine katılım projelerinde çalışıyor.

İlerde, sektöre yeni katılan gençlere deneyimlerini aktarmak için eğitim vermek isteyen Aylin, iş dışında fotoğraf çekiyor, bunun için fotoğraf gezilerine katılıyor. Ayrıca maket uçak yapıyor ve uçuruyor. Sosyal sorumluluk projelerinde çalışıyor, yoga yapıyor, kuantum felsefesiyle ilgileniyor.

 

Powered by Openmedia