İlaç sektörüne iş gücü sağlıyor

DEMET LEBLEBİCİ

İşletme 2004 – Abbott Türkiye İnsan Kaynakları İş Ortağı

Abbott Türkiye insan kaynakları ekibi’nde, ücretlendirme, yan haklar fonksiyonu, tıbbi cihazlar ve tanı ürünleri divizyonlarını destekliyor.

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde aldığı lisans ve yüksek lisans eğitimi esnasında yaptığı stajlar, aldığı dersler ve üzerinde çalıştığı projelerle birlikte “insana dair” bir şeyler yapmak istediğini fark eder. Özellikle MBA bitirme tezi için görüştüğü insan kaynakları yöneticileri bu alanda uzmanlaşması gerektiği konusunda onu destekler. Böylelikle MBA eğitimini tamamladıktan sonra 2006 yılında insan kaynakları alanındaki serüvenine başlayan Demet, lisans programı ve 2006 yılında yine BİLGİ’de tamamladığı MBA programında aldığı derslerin ve projelerin bugünkü hayatına katkısının çok olduğunu düşünüyor. Özellikle sınıf içinde yaptıkları ve arkadaşlarıyla beraberce tartıştıkları vaka analizlerinin bakış açısının gelişmesinde faydası olduğunu dile getiren Demet, “Ayrıca eğitim hayatım boyunca kazandığım disiplin, zaman yönetimiyle ilgili farklılaşmamda oldukça faydalı oldu” diye konuşuyor.

 

Üniversitedeyken staj yaptı

BİLGİ’deki üniversite eğitimi esnasında ufak ölçekli özel firmalarda ve kamu sektöründe kısa süreli staj deneyimleri yaşayan Demet, bu staj döneminde finans, hazine, insan kaynakları ve halkla ilişkiler alanında iş tecrübesi edinir. Yaptığı bu stajlarla birlikte insan ilişkilerinin çok daha yoğun olduğu bir alanda başarılı olacağına inanan Demet, üniversiteden mezun olduktan sonra başladığı yüksek lisans eğitimini 2006 yılında tamamlar. Ardından aynı yıl ING Bank’ta insan kaynakları alanında çalışmaya başlar.

2011 yılına kadar çalıştığı ING Bank’ta sırasıyla ücretlendirme&yan haklar, işe alım ve performans/gelişim bölümlerinde görev yaparak bu alanlarda iş deneyimi kazanır. 2011 yılında ING Bank’tan ayrılarak Societe Generale Bank’a geçen Demet, burada insan kaynakları yöneticisi olarak işe başlar. ING Bank’a göre oldukça ufak bir banka olan Societe Generale Bank’da insan kaynaklarının her alanında çalıştığını söyleyen Demet, hızlı ve yoğun akıp giden zaman içinde BİLGİ’de MBA yaparken tanıştığı ve o zamanlar en iyi okul arkadaşı olan eşi Mete Aydın ile evlenir.

2012 yılında bankacılık sektöründen ayrılarak Abbott Türkiye’de çalışmaya başlayan Demet, bugün burada insan kaynakları ekibinde, ücretlendirme, yan haklar fonksiyonu, tıbbi cihazlar ve tanı ürünleri divizyonlarını destekleyen iş ortağı olarak görevini sürdürüyor. Bankacılık hayatından sonra şuan çalıştığı kurumun yapısının, faaliyet gösterdiği alanın başta kendisine karışık geldiğini ancak zaman içinde bu farklı kültüre ve iş akışlarına adapte olduğunu dile getiren Demet, son 1,5 senedir önceden deneyimlediği çalışmalara ek olarak yeni bir iş kolunda a’dan z’ye iş ortağı olmayı deneyimlediğini sözlerine ekliyor. Ayrıca rekabetin yüksek olduğu sağlık sektöründe dinamikler gereği farklı yönetilen ücret sistemleri hakkında bilgi birikimini arttırdığını ve analitik bakış açısını geliştirdiğini ifade ediyor.

 

 

İK’nın her alanında çalıştı

Ağırlıklı olarak ücretlendirme/yan haklar, performans yönetimi olmak üzere insan kaynaklarının her fonksiyonunda deneyim kazanan Demet, “Bu fonksiyonlara özel eğitim almamakla beraber, şirketler arası yapılan benchmark’larla, gerçek hayatta yaşadığım olaylar ve mesleğimle ilgili katıldığım kariyer zirveleri ve seminerle hem ilişkilerimi hem de deneyimlerini geliştirme fırsatı buluyorum” diyor.

Yüksek lisans eğitimini tamamlandıktan sonra doktora çalışmalarına da başlayan Demet, bugüne kadar birçok ödül alır. “Ancak beni en çok etkileyen ve mutlu eden işe alımı esnasında görev aldığım ve işe alınması sonrasında çalıştığım kuruma katkısı olan çalışma arkadaşlarımız oldu” diye konuşan Demet, geçtiğimiz yedi senede çok kıymetli yöneticilerden, takım arkadaşları ile beraber çok şey öğrendiğini, ilerde geçmiş deneyimlerini de kullanarak daha çok insana değer katabilecek, çalıştığı kurumu öne çıkaracak ve her profesyonelin parçası olmak isteyeceği projelerin içinde olmayı hedefliyor.

İş dışında eşiyle beraber yaptığı kısa ve keyifli seyahatlerden keyif alan Demet, yeni kültürleri tanımayı çok seviyor.

 

 

Powered by Openmedia