N11.com’un İK alanındaki iş ortağı

NİL BİLGE GÜRCAN

Uluslararası İlişkiler 2004 – Doğuş Planet n11.com İnsan Kaynakları Yöneticisi

Şirketin işe alımları, oryantasyon, eğitim, performans değerlendirme ve kariyer gelişimi gibi tüm İK süreçlerinden Nil sorumlu.

 

Okul bitmeden çalışmayı zaten hiç düşünmeyen Nil, üçüncü sınıfı bitirdikten sonra bir ay boyunca Hürriyet Gazetesi’nde staj yapar. Bir ay içinde çok şey öğrenir, haberleri, hatta bir röportajı gazetede yayınlanır. Bu staj sayesinde kurumsal hayat ile tanışan Nil, üniversitede yapılan her stajın, kazanılan her deneyimin kişiye çok şey kattığını düşünüyor. Staj yapan herkesin iş hayatına bir adım önde başladığını söyleyen Nil’e göre bu stajlarda insan ne isteyip istemediğini görüyor, kendisini daha iyi tanıyor ve kariyeri ile ilgili daha doğru kararlar verebiliyor.

Üniversite eğitiminin sadece işinde değil, hayatının her alanında faydasını hisseden Nil,  üniversiteden sonra Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Birliği Bölümü’nde yüksek lisans yapar. Bu bölümlerde aldığı eğitimin şu andaki işinde olaylara bakış açısını etkilediğini düşünen Nil,

üniversiteden mezun olduğunda kafasında spesifik olarak çalışmayı hedeflediği bir alan olmasa da uzun vadede Dışişleri Bakanlığı’nda çalışıp diplomat olmak ister. Ancak bunun için de ailesinden ayrılıp Ankara’ya yerleşmeyi göze alamaz. Çalışmak için, insanlarla ilişki içinde olacağı, hareketli ve dinamik alanları uygun bulur.

 

İK’da çalışmaya karar verdi

İlk başta büyük firmalara genel başvurular yapar, çalışan arkadaşlarına özgeçmişini gönderir ve görüşmelere gider. İnsan kaynakları alanında çalışmak istediğine de bu görüşmeler sırasında karar verir.  “Birçok farklı mülakatta bulundum. Kendimi iyi hissettiren, kötü hissettiren, rahat geçen, gergin geçen, yapılandırılmış mülakatlar, daha samimi sohbet havasında görüşmeler derken karşımdaki kişilerin işinin çok hoşuma gittiğini fark ettim”  diyen Nil, insanları gözlemlemek, anlamaya çalışmak, bunun için doğru soruları sormak ve ihtiyaç doğrultusunda değerlendirmek cazip geldiği için iş arayışlarını İK alanına çevirir.

2006 yılında yüksek lisansı devam ederken iş arayışına giren Nil, Garanti Bankası Eğitim Bölümü’nde Performans Danışmanı olarak işe başladı. Burada işe yeni giriş programları, oryantasyon, “management trainee” ve “sales trainee” eğitim süreçlerinden sorumlu olarak iki buçuk yıl çalıştıktan sonra, İK’nın diğer fonksiyonlarını da deneyimlemek istediği için iş arayışına girer ve Abdi İbrahim İlaç’ta insan kaynakları uzmanı olarak çalışmaya başlar. Burada da işe alım, eğitim, performans yönetimi, 360 derece yetkinlik değerlendirme, üniversite ilişkileri, kariyer gelişimi, değerlendirme merkezi uygulamaları gibi süreçlerde deneyim kazanır.

Burada geçirdiği dört sene içinde eşi Can ile evlenen ve 2012 yılının sonunda oğlu Aslan’ı dünyaya getiren Nil, bu yıl Şubat ayında Doğuş Planet, n11.com’a İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak geçti. Şimdiki görevinde şirketin işe alımları, oryantasyon, eğitim, performans değerlendirme ve kariyer gelişimi gibi tüm İK süreçlerinden sorumlu olan Nil, bir anlamda şirketin İK alanında iş ortağı olduğunu söylüyor.

 

Eğitim alanında uzmanlaştı

İş hayatına eğitim alanında başladığı için öncelikle eğitim alanında uzmanlaştığını belirten Nil, özellikle Garanti Bankası’nda bu konu ile ilgili birçok eğitim alır. Şu an üzerinde çalıştığı birçok proje olduğunu dile getiren Nil, kurumsal markalaşma için bir strateji oluşturma aşamasında olduklarını anlatıyor. Sosyal medyadaki faaliyetler, üniversiteler ile yürütecekleri ilişkiler ve yapacakları bazı farklı çalışmalar ile bilinirliklerini arttırmak ve yetenekleri çekmek istediklerini ifade eden Nil, şirket içindeki kariyer yollarını netleştirmek için çalışmalar yapıyor. Buna paralel olarak kariyer gelişimini desteklemek ve sürekli gelişimi sağlamak amacıyla farklı konulardaki eğitim projelerini devam ettiriyor.

İş dışında ailesiyle ve arkadaşlarıyla vakit geçirmekten, sinemaya gitmekten ve gezmekten keyif alan Nil, uzun yıllar denizcilikle uğraşır, kaptanlık ehliyetini aldıktan sonra yelken sporuyla ilgilenir, yarışlara katılır. Bir süre eşiyle tenis de oynayan Nil, şimdi en büyük hobisinin oğlu olduğunu söylüyor.

 

 

Powered by Openmedia