İstanbul’da residence projelerine yoğunlaşacak

Serkan İpek / İşletme 2002 / Ekip İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi

Proje yönetiminde uzmanlaşan Serkan, yabancı yatırımcıların gözdesi olan İstanbul’da Azeri bir yatırımcı ile konut ve residence projelerine başlayacak.

Ailesi 1992 yılından beri inşaat ve eğlence sektörlerinde faaliyet gösteren Serkan, üniversite döneminde uzun yıllar her iki sektörde de çalışır. Ancak profesyonel hayata atılma vakti yaklaşınca, bir tercih yapması gerekir. Bu kararda üniversitede aldığı SWOT Analizi eğitiminin faydasını gördüğünü söyleyen Serkan, uzun yıllar kenarında durduğu inşaat sektöründe kariyer yapmaya karar verir. Üniversiteden önceki okul yıllarında da çalışan Serkan, üniversitede okurken aile işletmeleri olan Andon Taksim, Andon Ortaköy, Andon Bodrum, Magma, Milk gibi kulüplerde çalışır. Üçüncü sınıftayken IMKB’de iki aylık staj yapar. Bu çalışmalar ve staj, genç yaşlarda farklı sektörlerde çalışarak iş hayatını, iş hayatındaki puf noktaları, insan ilişkilerini daha yakından görmesini sağlar.

Newyork’ta yüksek lisans yaptı

BİLGİ’nin kendilerine; eleştirel düşünüp, iyi analiz ederek en doğru kararı vermenin ne kadar önemli olduğunu öğrettiğini, bunun yararını mezun olduktan sonra ilk yıllar değil ama daha sonraki yıllar içinde daha iyi anladığını belirten Serkan, üniversiteden mezun olduktan sonra Sağlık Su AŞ’de Marmara Bölge Müdürü olarak yaklaşık bir yıl çalışır. Ardından 2003 yılı Ağustos ayında Amerika’ya giden Serkan, burada Newyork Institute of Technology’de uluslararası işletme alanında bir de yüksek lisans yapar. 2006 yılında mezun olduğu yüksek lisans eğitimini yurtdışında yaptığı için çok faydasını gören Serkan, özellikle Amerikalıların iş hayatındaki perspektifini, iş alışkanlıklarını onlarla yaşayarak öğrenir. Takım çalışması ve bilgiyi paylaşmanın önemini orada görür.

Amerika’dan döndükten sonra Ekip İnşaat ve Logos İnşaat’ta bugünkü görevine başlayan Serkan, 2008 yılından itibaren kendini tamamen inşaat alanında geliştirdiğini söylüyor. Özellikle İstanbul’da deprem mevzuatına uygunluk ve lüks konut ihtiyacının şiddetle artmasıyla inşaat sektörüne yönelen Serkan, sektörün geleceğini görür. Serkan, “Bundan sonraki 10 yılda özellikle hükümetin ve belediyelerin imar mevzuatındaki bazı değişiklikleriyle İstanbul’un koca bir şantiye merkezi haline geleceğini ve çok büyük bir rant merkezi olacağını gördüm diyebilirim. Bu gelişime paralel şirket olarak doğru pozisyon almamız gerektiğini düşünüyorum” diyerek sektörü tercih etme sebebini açıklıyor.

Tüm projeleri koordine ediyor

Askerlik görevini 2008 yılında yapan Serkan, bugün Ekip Uluslararası İnşaat’ta proje geliştirmeden sorumlu yönetim kurulu üyesi, Logos Yurtdışı İnşaat’ta ise ortağı ve genel müdürü, bir de Antalya’daki Akkapark Alışveriş Merkezi’nin yönetim kurulu başkanı olarak çalışmalarını sürdürüyor. Konut ve residence projeleri alanında kendini geliştirdiğini düşünen Serkan, tam anlamıyla proje yönetimi konusunda uzman olduğunu belirtiyor. Ekip İnşaat’ın son üç yıldır İstanbul’da şehir merkezinde butik konut & residence projelerine yoğunlaştığını dile getiren Serkan, “Bugüne kadar ağırlıklı olarak 5 yıldızlı otel ve alışveriş merkezi projeleri yaptık. Beldibi’ndeki Rixos ve Alinda Beach Hotel, Kemer’deki Antedon Delux, Kuşadası’ndaki Korumar Otel, Lara’daki Akkapark Alışveriş Merkezi ve Bingöl’de iki karakol inşaatını yakın zamanda teslim ettik. Bu sene Kazakistan’da Cumhurbaşkanlığına ait bir projenin ön protokolünü imzaladık. Bunların dışında İstanbul’da birçok ilçede konut & residence projesi yaptık” diyerek faaliyetlerinden söz ediyor.

Özellikle alışveriş merkezi inşaatı ve yönetimini yapan ve İstanbul’daki bitmiş ve yeni projelerin hangi bölgede, nasıl olması gerektiğini koordine eden Serkan, sektöre girdikleri 1990 yıllardan bu yana Türkiye’de onlarca 5 yıldızlı otel, alışveriş merkezi, karakol, konut ve

altyapı projelerinde ana müteahhit veya yüklenici olarak faaliyet gösterdiklerini, yurtdışında da bir çok proje yaptıklarını, mesela Gürcistan Batum’da Intourist Oteli 2006 yılında açtıkların söylüyor. Yerli ve yabancı yatırımcıların gözdesi olan İstanbul’da daha fazla konut ve residence yapmak amacıyla Azeri bir yatırımcı ile ortaklık için prensipte anlaştıklarını da açıklayan Serkan, boş zamanlarında spor yapıyor, hafta sonlarını arkadaşları ile geçiriyor.

Powered by Openmedia