İstanbul’da yeni bir otel açmayı planlıyor

Zeynep Oran / Uluslararası İlişkiler 2004 / Oran Hotel İstanbul Rezervasyon Müdürü

Üç yıl önce aktif olarak çalışmaya başladığı aile otelinde önceliği internet üzerinden online satışlara verdi, satışları artırdı.

Zeynep de turizm ve otelcilik sektöründe çalışan diğer BİLGİ’li arkadaşları gibi ailesi sayesinde sektörle tanışır. Ailesinin İstanbul’un tarihi yarımadasında 1980’li yıllardan itibaren faaliyet gösteren dört yıldızlı butik otellerden Oran Hotel’de daha genç yaşlardan itibaren sektörü tanıma, otelciliğin ayrıntılarını görme, bilgi sahibi olma fırsatı bulur. Uluslararası ilişkiler eğitimi aldığı üniversitenin son yılında Garanti Bankası’nın ithalat ihracat departmanında staj yapar. Okuldan mezun olduktan sonra Denizbank’ın ithalat ve ihracat departmanında altı ay gibi kısa bir süre çalışır. Ancak bu çalışmadan sonra bankacılık sektörünün kendisini mutlu etmeyeceğini anlayarak işten ayrılır.

Üniversitede aldığı uluslararası ilişkiler eğitiminin işine direk etkisi olmasa da dünyayı ve hayatı anlamasına katkı sağladığını söyleyen Zeynep, özellikle gördükleri İngilizce eğitim sayesinde sektörde çok ihtiyaç olan yabancı dil sorununu çözer. Bankacılık sektörü ile yollarını ayırdıktan sonra, yine aile şirketinin bünyesinde faaliyet gösteren akaryakıt istasyonunda 2007-2008 yılları arasında, idari işlerden sorumlu olarak çalışan Zeynep, istasyon da çalışırken satın alma, muhasebe ve müşteri ilişkileri konusunda tecrübe sahibi olur. Akaryakıt istasyonundan ayrıldıktan sonra üç yıl önce Oran Hotel İstanbul’da çalışmaya başlayan Zeynep, şu an burada rezervasyon müdürü olarak çalışmayı sürdürüyor.

Otel işletmeciliğini severek yapıyor

Turizm sektörünün insan ilişkileri çok yoğun bir sektör olduğunu söyleyen Zeynep, “Benim de insanlarla diyalog halinde olmayı seven ve müşteri memnuniyetine önem veren bir kişiliğim olduğu için bu mesleği kendime çok uygun buluyorum” diyor. Otel işletmeciliğinde ayrıca dünyanın her ülkesinden insanlarla tanışma fırsatlarının bulunduğunu, farklı kültürleri tanımanın iş hayatında vizyon edinmek açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Bu yüzden de üç seneden beri severek otel işletmeciliğinde görev yapıyor.

Otelcilik sektörünün son yıllarda çok büyük gelişmeler gösterdiğini, özellikle İstanbul’un destinasyon olarak çok merak edilen, popüler bir şehir haline geldiğini belirten Zeynep’e göre İstanbul’a gelen turist sayısının her geçen gün artması, ihtiyacı karşılamak için Avrupa ve Anadolu yakasında oldukça fazla yeni otelin açılmasına sebep oldu. “Bana göre İstanbul’da otel sahibi olmak çok büyük bir ayrıcalık” diye konuşan Zeynep, bu sektörde başarılı olabilmek için otel işletmecileri olarak sürekli yeniliklere açık olup, dünyadaki trendleri çok iyi takip etmek gerektiğine dikkat çekiyor.

Günümüzde otelcilik sektörünün giderek online satışa doğru gittiğini, seyahat etmek isteyenlerin genellikle rezervasyonlarını internet üzerinden, acentaya ihtiyaç hissetmeden kendilerinin yaptığını dile getiren Zeynep, “Bu yüzden benim de otelde çalışmaya başladığımda ilk önceliğim, otelimizin web sitesini yenileyip, daha pratik ve otelimizi daha iyi tanıtan bir site oluşturmak oldu. Otelimizin web sitesinde sürekli olarak yaptığımız yenilikleri misafirlerimizle paylaşıp, onların yorumlarını dikkate alıyoruz. Bu da bizim göremediğimiz eksikliklerimizi fark etmemize ve daha iyisini yapmamıza yardımcı oluyor” diye konuşuyor.

Online satışları artırmaya çalışıyor

Diğer bir önceliği ise otelin internet üzerinden online satışlarını arttırmak olan Zeynep, bunun için online satış yapan; Expedia, Booking. Hrs, İstanbulhotels; gibi satış kanalları ile bağlantı kurup otelin internet üzerinden görünürlüğünü ve satışını hedeflediği orana yükseltebilmeyi hedefler. “Otelimizin internet üzerinden görünürlüğünün artması sonucu; Tripadvisor, Holidaycheck.com gibi uluslararası yorum sitelerindeki yorumlarımızın sayısı pozitif açıdan oldukça artış gösterdi. Bu gelişme de bizim için oldukça sevindirici” diyen Zeynep, Oran Hotel olarak online satış hizmeti vererek müşteri memnuniyetini artıracaklarını ve daha yüksek doluluk oranlarına ulaşacaklarına inandıklarını söylüyor. İlerde bünyelerine İstanbul’un önemli bir noktasında yeni bir otel katıp, yüksek doluluk oranlarında dünyanın her yerinden gelen turistlere en iyi hizmeti sunmayı hedefleyen Zeynep, iş dışında yürüyüş yapmayı, arkadaşlarıyla buluşup kahve içmeyi, sinemaya gitmeyi, yeni mekanlar keşfetmeyi seviyor.

Powered by Openmedia