Kadınların sorunlarına ışık tutuyor

Elif Kutlu Kurdoğlu / Psikoloji 2003 / Medicalpak Hastanesi Psikoterapi Merkezi Klinik Psikoloğu

Kadın rolleri, kadınlarda cinsel işlev bozuklukları gibi birçok alanda çalışmalar yaptı, çift ve aile terapileri yürüttü. Yakın zaman önce anne olan Elif, doğum sonrası kadınlara verilmesi gereken destek üzerine yoğunlaşacak.

Elif’in psikolojiyle tanışması, felsefeye duyduğu ilgisi sayesinde olur. Lisede bu konuda çok sayıda kitap okuyan Elif, bir hocası sayesinde psikolog olma hedefini netleştirir. “Bu mesleği seçmemdeki en büyük neden, kendimi anlamaya ve anlatmaya çalışmamdı” diyen Elif, hayalini kurduğu mesleği yapmak için BİLGİ’de psikoloji okumaya başlar. Okurken yaptığı çok sayıda stajın bugün halen faydasını görüyor. İlk stajını ikinci sınıfa geçtiğinde Balıklı Rum Hastanesi’nde kadın-kapalı psikiyatrı servisinde yapan Elif, ikinci stajını yine aynı hastanede Prof. Dr. Nazım Durak’ın estetik cerrahi kliniğinde yapar. Daha sonra Mor Çatı’da staj yapan Elif, mezun olduktan sonra da burada çeşitli çalışmalar yürütür. Bu çalışmanın halen kadınlarla ilgili çalışmalar yapmasına etki ettiğini söyleyen Elif, sadece kadın çalışmaları ile ilgilenmese de mesleki hayatında hep kadın çalışmalarının içinde yer alır.

Mezun olduktan sonra aile terapisi eğitimi aldığı Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Kemal Kuşçu’nun yürüttüğü toplum ruh sağlığı projelerinde yer alan Elif, Beylerbeyi Sağlık Ocağı’nda ‘Anne-Bebek Destek Çalışması’nda klinik psikolog Şebnem Orhan ile çalışma fırsatı bulur. Ardından Dünya Göz Hastanesi’nde insan kaynakları bölümüne bağlı psikolog olarak çalışmaya ve Doğuş Üniversitesi’nde klinik psikolojisi yüksek lisansına başlayan Elif, Dünya Göz’de ağırlıklı olarak iç müşteri odaklı çalışmalar yapar, ilk kez çalışan memnuniyeti anket çalışmasını uygular.

Kadın sorunları odaklı eğitimler verdi

Yüksek lisansı bitirdikten sonra Medicalpak Bursa’da hayalindeki işe kavuşan Elif, dört yıl çalıştığı bu hastanede, tüm gün poliklinikte hekimlerin yönlendirdiği danışanlarla psikoterapi seansları yürütür. Bunun dışında ameliyat öncesi ve sonrası hastalara destek, konsültasyon ve eğitim gibi birçok alanda çalışır. Bu arada ‘Bursalı Anneler’ adında bir anne grubuyla kadın sorunları odaklı eğitim çalışmaları yapar. Hastane kanalıyla birçok şirkete eğitim veren Elif, özellikle son yıllarda değişen yönetici profiline yönelik eğitimler hazırlar. Bu alanda Renault ve bazı özel okullarda çok sayıda deneyim edinir.

Dört yıl çalıştığı Medicalpak Bursa’dan yaklaşık bir yıl önce İstanbul’a gelen Elif, burada da Medicalpark Sağlık Grubu ile çalışmalarını devam ettirir. Medicalpak Sağlık Grubu’nda çalışmalarına yön vermeye başlamışken, bebek beklediğini öğrenen Elif, dört ay önce bebeğini kucağına alır. Şimdi tekrar çok sevdiği işine geri dönen Elif, bundan sonra da hem psikoterapi çalışmalarına devam edip hem de halka yönelik eğitimler ve kurumlara yönelik grup çalışmaları yapmaya devam edecek.

Kadınlara doğum sonrası desteğe odaklanacak

Grup çalışmalarındaki paylaşımların çok hızla değiştiğini düşünen Elif’e göre bireysel değil, sisteme yapılan müdahale hızlı sonuç veriyor. Bu nedenle grup çalışmalarının psikoloji biliminde büyük yer tuttuğunu düşünüyor. Klinik psikoloji alanında uzmanlaşmayı seçen Elif, bu konuda çalışan kadın rolleri, kadınlarda cinsel işlev bozuklukları gibi birçok alanda bireysel ve grup çalışmaları ve çift ve aile terapileri üzerinde çalışıyor. Yönetici danışmanlığı da ilgi duyduğu ve kendini geliştirmek istediği bir alan. Bugüne kadar çok sayıda konuda eğitim alan ve bunların çok faydasını gören Elif, halen cinsel işlev bozuklukları üzerine eğitim almaya devam ediyor.

Şu an doğum sonrası anne destek programı hazırladığını açıklayan Elif, bu programı çok detaylı şekilde hazırlayarak hekimlerle işbirliği içinde yürütmek istiyor. Bizzat deneyimlemiş biri olarak kadın için doğum sonrası çok yönlü desteğin şart olduğunu vurgulayan Elif, önümüzdeki dönem de özellikle hastanede bu alanda çalışmaya odaklanacak.

İlerde adli tıp alanında doktora yapmayı hedefleyen Elif, iş dışındaki zamanında eşi ve bebeğiyle birlikte hayatı yeniden keşfediyor. Eşiyle yeni yerler görmekten çok keyif alıyor, sinema terapisi ile uğraşıyor, bunun için film analizlerini takip ediyor. 15 yaşından beri viyolonsel çalan Elif, son zamanlarda çok vakit bulmasa da sadece kendisi için viyolonsel çalıyor.

Powered by Openmedia