Karadeniz’e örnek olan bir büro kurdu

Şefik Şimşek / Hukuk Fakültesi 2001 / 3 A Hukuk&Avukatlık Bürosu Ortağı

650 metrekarelik ofisinde, altı banka, iki varlık yönetim şirketi, Türk Telekom A.Ş. Samsun Bölge Müdürlüğü’nün de aralarında olduğu çok sayıda kuruma hizmet veriyor.

Lise yıllarında avukat olmayı düşünür. Hukuk Fakültesi’ni kazandıktan sonra kendine en uygun mesleğin avukatlık olacağını görür. BİLGİ’de aldığı hukuk eğitimi sayesinde kendine olan güveninin arttığını ve olaylara farklı yönlerden bakıp değerlendirme kabiliyetini geliştirdiğini dile getiren Şefik, üniversitede okurken bir yandan da çok çalışır. Öncelikle ‘burslu öğrenci’ statüsünde okuduğu için maddi olarak ailesine yük olmamak ve hayat tecrübesi kazanmak amacıyla üniversitenin kütüphanesinde, bilgisayar laboratuarında part-time çalışır, Kuştepe İlköğretim Okulu’nda yabancı dil dersleri verir. Ayrıca yine üniversite eğitimi devam ederken hukuk bürolarında icra katibi ve haciz elemanı olarak çalışır. İkinci sınıfın yaz tatilinde de bir tur firmasında rehberlik yapar. Tüm bu çalışmaların kişisel gelişimi ve kariyeri adına müthiş katkılar sağladığını fark eder.

Mezun oldu, Samsun’a geri döndü

Mezun olduktan sonra memleketi Samsun’a geri dönen Şefik, 2001-2002 yılları arasında avukatlık stajını, 2002 yılı Ağustos ayından 2003 yılı mayıs ayına kadar askerlik görevimi yapar. Daha sonra sırasıyla 2003-2004 yılları arasında Yıldız Avukatlık Bürosu’nda çalışır. 2005 yılında ise Şimşek Avukatlık Bürosu adı altında ilk avukatlık bürosunu açar. Yine 2005 yılında Nazlı Erkuş ile evlenir. 2008 yılı Nisan ayında ise arkadaşları Mustafa Alpay Figen ve Recep Güleroğlu ile birlikte şu an ortağı olduğu 3 A Hukuk&Avukatlık Bürosu’nu kurar. Aynı yıl oğlu Bertuğ Bera Şimşek’in dünyaya geldiğini söyleyen Şefik, ikinci çocuğunun ise Eylül ayında dünyaya gelmesini bekliyor.

Bunlar dışında 2006 yılında Samsun Güven Tahkim ve Hukuk Derneği’nin kurucu üyeliği ile yönetim kurulu üyeliği görevlerinde de bulunan Şefik, 2009 yılında siyasete atılarak AKP Samsun İl Yönetim Kurulu üyeliği görevi ile Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevine getirilir. Halen bu görevlerine devam eden Şefik, ticaret ve icra iflas hukuku alanlarında uzmanlaşır. Ticari hayata ilgisi nedeniyle bu alanlarda uzmanlaşmayı tercih eden Şefik, ‘avukatlık mesleğinde teknolojiden nasıl istifade edebiliriz’ sorusuna yanıt aramaya çalışır. Bu anlamda avukatlık bürolarının kullandığı hukuk ve icra programları ile mali ve iş atama programlarının hemen hemen hepsini inceleyip artı ve eksi yönlerini ele alır. Avukatlara yönelik muhasebe programları konusunda çeşitli firmalarla ar-ge çalışması yapar.

40’ı aşkın çalışanı ile hizmet veriyor

Bugün 3 A Hukuk &Avukatlık Bürosu’nun Samsun ve Karadeniz genelinde model bir büro özelliğine kavuştuğunu ve bölgede yapılamaz denilen bir olayı gerçekleştirdiğini vurgulayan Şefik, “Büromuzda dokuzu avukat olmak üzere 40’ı aşkın çalışanla, partner bürolar, call center ekibi ve teknolojik alt yapısı ile 650 m2’lik bir alanda 6 adet banka avukatlığı, 2 adet varlık yönetim şirketi avukatlığı, Türk Telekom AŞ Samsun Bölge avukatlığı, İstanbul merkezli şirketlerin Karadeniz Bölgesi avukatlığı ile müvekkillerimizin Türkiye’nin neresinde olursa olsun tüm hukuki sorunlarına zamanında ve etkin bir şekilde cevap verebilmenin haklı gururunu yaşıyoruz” diyor.

Şuan mevcut icra-hukuk-muhasebe-iş atama ve takibi programlarını tek bir programda toparlayan bir hukuk yazılımı üzerinde yine bu işi yapan bir yazılım şirketiyle beraber büroda kullanımı ile ilgili çalışmalar yapan Şefik, ayrıca ‘Partner büro” networkuna dahil etmek üzere görüşme halinde oldukları diğer şehirlerdeki bürolara ilişkin çalışma ve projelerin ve Call Center birinin daha etkin çalışabilmesine yönelik meslek içi eğitim progranın da devam etiğini dile getiriyor.

3 A Hukuk &Avukatlık Bürosu’nu yurt çapında marka haline getirmeyi hedefleyen Şefik, iş dışında siyasetle uğraşıyor. Akşamları ve hafta sonları eşim ve oğluyla vakit geçiriyor. Onlarla kısa yolculuklar yapmayı çok seviyor. Pazar sabahları mutlaka Samsun’un meşhur pidesini yahut çakallı menemeni tatmadan geçiremiyor. Bir de Samsunspor taraftarı olan Şefik, futbolu çok seven dört yaşındaki oğlu ile her akşam 10 dakika çift kale maç yapıyor. Araba kullanmayı çok seven Şefik, bir de amatör balıkçılık yapıyor.

Powered by Openmedia