Kozmetik sektörünün büyükleriyle çalışıyor

Sanem Öztanık Sevgili / Medya ve İletişim Sistemleri ve Halkla İlişkiler-2006 / Essance İstanbul Müşteri İlişkileri Direktörü

Bugüne kadar çeşitli markalarla çalışan Sanem, şimdi Loreal çatısı altındaki Maybelline Newyork ve Garnier’e iletişim hizmeti veriyor.

Medya ve iletişim eğitimi aldıkları için farklı alanlarda çalışma imkanına sahip olduklarını düşünen Sanem, bu alanlar arasında eleme yapmak, hepsinin ortamını görmek, havasını solumak için üniversite eğitimi sırasında staj yapmaya başlar. Üniversitede ikinci sınıfta Bilgi Üniversitesi Bilgi Yayınlarında Genel Müdürü olan akrabası Fahri Aral’a danışır, onun desteği ile A&B İletişim’de yaklaşık sekiz ay staja devam eder. Üçüncü sınıfta Bilgi TV’de Haluk Üçel ile birlikte çalışır. Burada, program, belgesel çekimleri yapar. Son sınıfta ise PR alanında staj yapmak ister ve okuldan hocası Betül Mardin’in ajansı IMAGE’da çalışır.

Çalışma alanını belirleme konusunda Medya bölümünden çok sevdiği hocası Esra Arsan ona yol gösterir, basın tarafını, çalışma koşullarını ve saatlerini anlatır, deneyimlerini paylaşır. Sanem daha sonra Şaylan Uran’ın yönlendirmeleri ile PR tarafında çalışmaya karar verir. Üniversitede aldıkları teorik eğitimle sektöre ve genel çerçeveye hakim olabildiklerini, çok yönlü bakmayı öğrendiklerini dile getiren Sanem, İletişim Fakültesi’nde okuduğu için ekonomi-işletme alanında da kendini geliştirmek ister. Bu amaçla yola çıkarak, Bilgi MBA’de mastırını tamamlar.

 

İş hayatına Ünite’de atıldı

Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra Ünite İletişim’de marka temsilcisi olarak işe

başlar. Bir yıl orada çalıştıktan sonra aile şirketlerinin kurumsal iletişim çalışmalarını yürütür. 2008 yılında aile şirketinden ayrılarak, Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı’na geçer. 2011 yılında bebeği olacağı için işten ayrılır. İşten çocuğu ile birebir zaman geçirmek için ayrılsa da full time çalışmaya ve aktif olmaya çok alıştığından, boş kalmak istemez. Bir yandan çocukla ilgilenirken bir yandan da hep gönlünden geçen işin temelini atar.

Sanemia Boutique Affairs &Gift’i kuran Sanem, kişiye özel butik partiler yapmaya başlar. Sektörde farklılaşmak adına ünlü bir reklam ajansının art direktörü ile anlaşır. Kendisinden yaklaşık bir sene tasarım dersleri alır. Şuanda hem Essance İstanbul’da görevini sürdüren hem de Sanemia ile partiler yapan Sanem, bu alanda yaratıcı ve zevkli çalışmalarıyla her zaman ilgi odağı olur. Sürpriz yapmayı başlı başına profesyonel bir iş olarak ele aldığını ve kişiye özel yaklaşımlarla organizasyon sürecine farklı bir bakış açısı getirdiğini söyleyen Sanem, yaptığı organizasyonlarla bazen içinizdeki çocuğu ortaya çıkarıyor bazen romantik yanınızı yakalıyor. Bir yandan Event Designer olarak mutlu anlar yaratmaya ve paylaşmaya devam ederken, bir yandan da PR alanında kendini geliştirmeyi sürdürüyor.

 

Kozmetik sektörüne hizmet veriyor

Mesleğinizde belli alanlarda uzmanlaşmak için çeşitli eğitimlere de katılan Sanem, hangi bugüne kadar markalaşma süreçleri, girişimcilik ve marketing konularında özel eğitimler alır. Müşteri ilişkileri direktörü olarak çalıştığı Essance İstanbul’da bugüne kadar çeşitli sektörlerdeki markaların iletişim işlerini yürüttü. IT, yalıtım, lojistik, güvenlik, sağlık sektörlerinde çeşitli markalar ile çalışan Sanem, şimdi kozmetik sektöründe 2 büyük markanın tüm iletişim işlerinden sorumlu. Loreal çatısı altındaki Maybelline Newyork ve Garnier markalarına hizmet veriyor.

 

Bugüne kadar yalıtım sektöründe bulunan çok büyük bir markanın sosyal sorumluluk çalışmalarını yürüten Sanem, bu çalışma kapsamında ilkokul 3-4-5. sınıflara enerji tasarrufu eğitimleri verildiğini belirtiyor. “Özel bir karakter çizildi onun maskotu ile tiyatro ekibimiz çocuklara eğitimler verdi. Proje halen devam ediyor, 80 bin öğrenciye ulaşıldı” diyen Sanem, en son ilgilendiği markanın resmi sponsor olduğu Fashion Week İstanbul ile ilgili çalışmalar yaptığını belirtiyor. Ayrıca medya ilişkilerinin geliştirilmesi ve genel organizasyonun her alanında sorumlu oldukları “Backstage” etkinliğini yürüten Sanem, iş dışında iki yaşındaki oğlu Ali ile vakit geçirmek, beraber sosyalleşmenin ailecek en çok sevdikleri etkinlik olduğunu söyleyen Sanem, vakit buldukça seyahat etmeyi seviyor. Genel olarak değişik kültürleri tanımayı, roud trip yapmayı seviyor.

 

DÜN

ESRA ARSAN-ŞAYLAN URAN

BİLGİ KAFE-OTTO

 

BUGÜN

DEMET SABANCI

KARAKÖY BEJ

 

EN SON

TANRI DAİME TEBDİL-İ KIYAFET GEZER

Pİ’NİN YAŞAMI

MİLANO

 

Powered by Openmedia