PR hizmeti verilen markalar için içerik üretiyor

Seda Kutsal / Uluslararası İlişkiler -2006 / Ünite İletişim Editörü

Gündem yönetimi, kriz yönetimi, çizgi altı reklam konularında iletişim danışmanlığı hizmeti verilen ulusal ve uluslararası kurum ve markalar için editöryal içerik üretiyor.

BİLGİ’de Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden eğitim alırken seçmeli ders imkanlarıyla reklam ve medya dersleri de alınca, aslında iletişimin ve yaratıcı düşünebileceği bir sektörün keyifli bir ortam olacağına dair inancı gelişir. Bu alanda çalışmaya da mezun olduktan sonra karar verir. Okurken, siyasetten ve uluslararası politikalardan ne kadar çok keyif alsa da kariyerinde daha yaratıcı bir yol seçme isteği, bu kararında etkili olur.

“Şimdi iyi ki de böyle bir karar almışım demekten mutluluk duyuyorum” diyen Seda, aslında üniversitede aldığı eğitimin seçtiği mesleğe birebir etkisi bulunmadığını düşünüyor. Ancak aldığı eğitim sayesinde, Türk dış politikası, ekonomi, Türkiye’nin yakın tarihi, politika bilimi, hukuk, dünya tarihi, felsefe ve medya konularında daha donanımlı olduğunu hissediyor. Öte yandan, aldığı eğitim sayesinde gelişen analiz yeteneğinin mesleğine oldukça olumlu katkıda bulunduğunu düşünüyor.
Metin yazarlığı alanına yöneldi

Üniversitedeyken, iş hayatını daha yakından tanımak ve iş hayatına atılmadan önce deneyim kazanmak amacıyla İzmir’in en önemli şirketleri arasında yer alan Arkas Holding’te dokümantasyon departmanında çok keyifli bir yaz stajı gerçekleştirir. İş hayatının işleyişini görünce, bir şey yapmanın ve birilerine yardım etmenin keyfine vardıkça, çalışma isteğinin geliştiğini hatırlıyor.

Mezun olduktan sonra bir süre çalışma hayatına atılmaz. 2007 yılında Capital Events’te Fiat Linea Lansmanı, Ferrari 60. Yıl ve Minicargo Üretim Başlangıcı Töreni’nde proje asistanlığı yapar. Daha sonra ise PR ile tanışma zamanı gelir. 2008 yılında Pro İletişim Danışmanlığı’nda Müşteri Temsilcisi Asistanı, hemen sonrasında ise Müşteri Temsilcisi olarak çalışır. Burada, çoğu halka ilişkiler firmasında olduğu gibi öncelikle medya ilişkileri ve stratejileri düzenleme, kriz yönetimi, etkinlik yönetimi, medya takibi ve basın bülteni oluşturmak gibi görevleri yürütür.

“Ancak çok saygı duyduğum Ajans Başkanımız benim metin yazımına eğilimim ve ilgim olduğunu fark edince, günlük görev akışımın yanı sıra metin yazmaya odaklanma fırsatı buldum”  diyen Seda, bundan gerçekten çok büyük keyif aldığını dile getiriyor. Şansına o sıralarda şirketin blogunu hayata geçirdiklerini ve blog yönetimi ve içerik oluşturmak gibi konuların kendisinin yönetimine geçtiğini belirten Seda, kariyerindeki bu gelişmelerden sonra artık ne yapmak istediğini anlar.

“Ben sahadan çekilip, sahne arkasına geçmeli ve yazı yazmalıydım” diyerek bu süreci anlatan Seda’nın daha sonra yolu, bugün çalışmayı keyifle sürdürdüğü Ünite İletişim ile kesişir. Ünite’de iki yıla yakın süredir Yazı İşleri ekibinde editör olarak görev alan Seda, müşteri İlişkileri tarafında başladığı mesleğinde, okumaya ve yazmaya düşkünlüğü ve kişisel ilgisinin de yardımıyla metin yazarlığı konusunda yoğunlaşır.

 

Editöryal içerik üretiyor

Bugün Ünite İletişim’de gündem yönetimi, kriz yönetimi, çizgi altı reklam konularında iletişim danışmanlığı hizmeti sunulan ulusal ve uluslararası kurum ve markalar için editöryal içerik üreten Seda’nın, basın bültenleri, özel haber, yönetici konuşma metinleri, soru-cevap dokümanları, kriz dokümantasyonu, protokol metinleri, web sitesi ve e-bülten gibi dijital kanallara özel içerik metinleri, dergi, broşür, advertorial ve benzeri metinlerin hazırlanması da sorumlulukları arasında bulunuyor. Seda, ilerde de yazı işlerinde ilerlemek, kendini beslemek, yaratıcı yazarlık için workshoplara katılıp artık içgüdüyle değil, işin tekniğiyle yazmak istiyor.

İş dışında kitap okuyan Seda, freelance olarak yayınevlerine redaksiyon konusunda yardımcı oluyor. Dil konusuna aşırı meraklı, kendi kendine Yunan alfabesini öğreniyor, internetten yazılışına, okunuşuna bakıyor, sözcükleri ezberlemeye çalışıyor. Bir de İspanyolca özel ders almaya başlayan Seda, fırsat buldukça yurtiçinde ve yurtdışında yeni yerler görmeye çalışıyor. 1950 model pikabı ve oluşturduğu plak koleksiyonu ise onun için ayrı bir tutku.
DÜN
YRD. DOÇ. BOĞAÇ EROZAN

KUŞTEPE KANTİN VE BAHÇE
BUGÜN

ARNAVUTKÖY VE KARAKÖY
EN SON

CEVDET BEY VE OĞULLARI

KELEBEĞİN RÜYASI

STOCKHOLM

Powered by Openmedia