Makroekonomi ve iktisadi büyüme uzmanlık alanı

Yrd. Doç. Zeynep Deniz Dervişen / Ekonomi ve İşletme-Ekonomi 2003 / Kadir Has Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu-Öğretim Görevlisi

BİLGİ’nin Ekonomi Bölümü’nden bölüm birincisi olarak mezun olan Zeynep, bugünkü işinden önce, Florida üniversitesinde asistan olarak çalışır.

 

Üniversite birinci sınıfın yazında Amerika’ya aile dostları olan Doç. Dr. Yaşar Yeşilçay ve ailesini ziyarete giden Zeynep, o zaman James Madison Üniversitesi’nde ders veren Yaşar beyin derslerine girer. Bu ziyareti boyunca akademik ortam çok ilgisini çeker. Ayrıca üçüncü sınıfta Prof. Dr. Remzi Sanver’den mikroiktisat dersi alır. Bu derse olan ilgisi nedeniyle Remzi hoca Zeynep’i akademisyen olmak konusunda yönlendirir.

“Benim okuduğum yıllarda BİLGİ’nin Portsmouth Üniversitesi ile uzaktan eğitim anlaşması vardı. O yüzden bu üniversitenin Ekonomi Bölümü’nden de mezun oldum” diyen Zeynep, üniversitede aldığı eğitimin, işinde çok faydasını görür. Üniversitede öğrendiği her şeyi iş hayatında kullandığını söyleyen Zeynep, BİLGİ’de iktisat alanında aldığı eğitimin Türkiye’de hatta dünyadaki birçok iyi okulun lisans seviyesinde verilen eğitime eş değer olduğunu düşünüyor. Başta Prof. Dr. Gülten Kazgan olmak üzere birçok değerli hocadan aldığı derslerin bugün akademik hayatında faydasının çok büyük olduğunu vurgulayan Zeynep, ayrıca son sınıfta Prof. Dr. Remzi Sanver’in teşvikiyle iki yüksek lisans dersini takip eder. Daha sonra doktora ve yüksek lisans yaparken bu derslerin çok faydasını görür. Ayrıca, yüksek lisansta aldığı çoğu ders, doktoranın ilk yılında aldığı derslerde fazla zorlanmamasını sağlar.
Mesleğe BİLGİ’de adım attı

Üniversite ikinci ve üçüncü sınıftayken yaz aylarında ikişer aylık dönemlerde Koç Tüketici Finansanı’nda staj yapar. Lisans öğrencisiyken Koç Finans’ın staj yapabileceği en prestijli kurumlardan biri olmasına rağmen, piyasada çalışmak istemediğine karar vermekten başka katkısının olmadığını belirtiyor. Bu anlamda bu stajların meslek seçimine katkısının büyük olduğunu düşünüyor. Üçüncü ve dördüncü sınıftayken Ekonomi Bölümü’de çalışan öğrenci olan Zeynep, bu çalışmanın kendisine çok şey kattığını ifade ediyor.

Üniversiteden mezun olduktan sonra yine BİLGİ’de finansal ekonomi alanında yüksek lisans yapan Zeynep, 2004 yılında yüksek lisansın ikinci senesinde, BİLGİ’nin İşletme Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak işe başlar. Daha sonra bir yandan burada çalışırken bir yandan da

Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nde doktora yapar. Tezini Prof. Dr. Suut Doğruel danışmanlığında yazar. Doktoranın üçüncü yılında, Florida Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde Prof. Dr. Elias Dinopolus ile tezi üzerinde çalışır. Aynı zamanda, Ekonomi Bölümü’nden üç ders alır ve Florida Üniversitesi’nde İşletme Master Programı’nda asistan olarak çalışır. Doktoranın son senesinde evlenen Zeynep’in, üç ay önce kızı Deniz dünyaya gelir.

Makroekonomi, iktisadi büyüme alanında uzmanlaşan Zeynep, uzmanlık alanının genelde doktora sırasında kesinlik kazandığını söylüyor. “Bu alanı seçmemde Prof. Dr. Suut Doğruel’den aldığım ekonomik analiz ve iktisadi büyüme dersleri, Prof. Dr. Fatma Doğruel’den aldığım iktisadi kalkınma dersi oldukça etkili oldu” diyen Zeynep, doktorasından sonra, Kadir Has Üniversitesi’nde çalışmaya başlar. Bugün burada Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Gayri Menkul ve Varlık Değerleme Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam eden Zeynep, aynı zamanda bu bölümün bölüm başkanlığı görevini yürütüyor.

 

Bu yıl yardımcı doçent oldu

Bölümünde, Kantitatif Karar Verme Teknikleri, Genel Matematik 1, 2 derslerini veren Zeynep, bu akademik yılda yardımcı doçentlik unvanını alır. Kızı çok küçük olduğu için bu aralar iş dışında kalan vaktini ona ayıran Zeynep, bu yüzden aklında olan pek çok projeyi bir süreliğine ertelemiş durumda. BİLGİ’nin Ekonomi Bölümü’nü bölüm birincisi olarak bitiren Zeynep, kariyerine akademisyen olarak devam etmek istiyor. Bu nedenle ilk hedefi doçentlik unvanı almak. Zeynep, iş dışındaki bütün vaktini kızı ve ailesi ile geçiriyor. Fırsat buldukça eşi ile seyahat etmek, kışları kayak tatili yapmaktan hoşlanıyor. Profesyonel basketçi olan Zeynep için basketbol oynamak ayrı bir zevk. Yazın da mavi tura çıkmaktan büyük keyif alıyor.

 

DÜN
PROF. DR. REMZİ SANVER

KUŞTEPE SPOR SALONU

BUGÜN
PROF. DR. GÜLTEN KAZGAN

ÇINARALTI

EN SON
AZ-HAKAN GÜNDAY

THE DARK KNIGHT RISES

KARADENİZ EREĞLİ

 

Powered by Openmedia