Para politikası, merkez bankacılığı alanında uzman

Yrd. Doç. Dr. Halit Aktürk / Ekonomi-İşletme Üstün Başarı Programı 2004 / Melikşah Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi

Enflasyon hedeflemesi, merkez bankacılığı ve para politikaları konusunda uzmanlaştı. Şu aralar faiz koridoru politikası üzerinde çalışıyor. 

 

Eğitmen olmak, öğrenmek ve öğretmek; lise yıllarından beri hep hayal ettiği ve “bir gün gerçekleştirebilir miyim acaba?” diye düşündüğü bir olgu olur onun için. O yıllardan itibaren bir şekilde eğitim camiasının içinde olmayı düşünür. Akademisyen olma fikri ise tam olarak BİLGİ’nin birinci senenin sonunda Economics Honors programına girdiğinde oluşur.

BİLGİ’nin üçüncü sınıfındayken Amerika’da Ekonomi alanında master ve doktora imkanlarını araştırmaya başlar. Dördüncü sınıfa geldiğinde ekonomi alanında Amerika’da bilinen bir okulda ve bilinen bir hoca ile çalışma konusunda kafası netleşir. Hocalarından bu konuda bilgi alır, tüm hocaları ama özellikle de Prof. Dr. Remzi Sanver ve Doç Dr. Göksel Aşan, onu akademisyenlik ve akademik kariyer konularında sürekli destekler.

Sonuçta Vanderbilt Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde doktoraya tam burslu olarak kabul edilir. Bu bölümde hem yüksek lisansını hem de doktorasını tamamlar. BİLGİ’de aldığı eğitimin tek kelimeyle mükemmel olduğuna inanan Halit, “BİLGİ’de pek çok şey öğrendim diyebilirim ama kariyerimde asıl bana yardımcı olan şey, hocalarımın bana bilmediğim bir şeyi nasıl öğrenebileceğimi öğretmesi, bir konuya nasıl yaklaşılabileceğini, nasıl sorgulama yapılabileceğini ve analitik bir şekilde analiz edilebileceğini göstermesi oldu” diyor.

 

Çalışan Öğrenci olarak çalıştı

Üniversitedeyken kampus içinde pek çok yerde çalışan Halit, ilk iki sene bilgisayar laboratuarlarında, sonraki sene Dolapdere kütüphanesinde, son olarak da Doç. Dr. Göksel Aşan’ın nezaretinde alt sınıflardaki Ekonomi Üstün Başarı Programı öğrencilerine yönelik öğretim asistanı olarak görev alır. Öğretim asistanlığının ona doktora öncesi bir akademisyen olarak kendisini nelerin beklediği konusunda çok şey öğrettiğini belirten Halit, Amerika’da Vanderbilt Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde yaptığı yüksek lisans ve doktora eğitiminde ilk sene Fellowship Scholarship olarak adlandırılan karşılıksız burs almaya hak kazanır.

Sonraki beş sene boyunca çeşitli Ekonomi hocalarının nezaretinde öğretim asistanlığı yapar. Yaz okulunda Lecturer (Öğretim Görevlisi) olarak İstatistik ve Makroekonomi dersleri verir. Bu süre zarfında Türkiye’ye kısa bir süreliğine dönüp askerlik vazifesini yapar. Üniversitenin bulunduğu Nashville kentinde çeşitli Türk kültür merkezlerinin kurulmasında aktif görev alır. Bu bağlamda Türk-Amerikan İşadamları Derneği-Tennessee’nin kurulmasında çalışmalarda bulunur. Halen bu kurumda yönetim kurulu üyesi olarak hizmet veren Halit, buradan mezun olmadan önceki yılda ise Vanderbilt Üniversitesi bünyesinde yürütülen çeşitli sosyo-ekonomik veri araştırmalarında araştırma görevlisi olarak görev alır.

 

Melikşah Üniversitesi’nde işe başlar

Yüksek lisans ve doktoradan mezun olduktan sonra Melikşah Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nde Yrd. Doç. Dr. olarak işe başlayan Halit, Aralık 2012’de de nişanlanır. Para politikası, merkez bankacılığı ve enflasyon hedeflemesi konularında uzmanlaşır. Bu alanı seçmesinde; doktora süresince aldığı çok çeşitli makroekonomi derslerin, katıldığı pek çok seminer ve konferansın yanında Türkiye’nin yıllardan beri süregelen ve son zamanlarda kısmen iyileştirilen para politikası ile enflasyon problemlerine olan ilgisinin etkili olduğunu düşünen Halit, İktisat, İşletme ve Siyaset Bilimi öğrencilerine yönelik Ekonomiye Giriş, İstatistik, ve Mikroekonomi dersleri veriyor.

Doktora bitirme tezini; Türkiye’de enflasyonun nasıl kontrol altına alınmaya çalışıldığı ve enflasyon hedeflemesi süreci ile ilgili yazan Halit, şu aralar bu çalışmasını akademik bir dergide yayınlamak üzerine çalışmalar yapıyor. Ayrıca global finansal kriz sonrası T.C. Merkez Bankası’nın uygulamaya koyduğu ve para politikası otoritelerince de sonuçları merakla beklenen faiz koridoru politikası üzerine bir makale çalışması var. Bu çalışmasını da sene sonuna doğru yayınlamayı tasarlıyor. Halit iş dışında, fırsat buldukça yürüyüş yapmayı, futbol oynamayı, sinemaya gitmeyi ve kitap okumayı seviyor.

 

DÜN

DOÇ. DR. GÖKSEL AŞAN

DOLAPDERE KANTİN

 

BUGÜN

PROF. GREG MANKIW

STARBUCKS

 

EN SON

LIFE OF PI

THE BLACK SWAM

DUBAİ

Powered by Openmedia