“Mesleğimizin en büyük ödülü, iyi insan yetiştirmektir”

MÜGE ERSİN TİRYAKİ

Halkla İlişkiler-Reklamcılık 2001 – İngilizce Öğretmeni

Dokuz sene kolejlerde İngilizce öğretmenliği yapan Müge, Eylül ayından itibaren vermeye başladığı özel İngilizce dersleri ile, çok sevdiği mesleğine devam ediyor.

 

Halkla ilişkiler ve reklamcılık sektöründe çalışırken yaşanan ekonomik krizden kaynaklı sıkıntıları görüp öğretmen olmaya karar verir. Ekonomik krizlerden en kötü etkilenen sektörün hakla ilişiler ve reklamcılık olduğunu, ilk işten çıkarmaların bu sektörlerde yaşandığını belirten Müge, “Gene de yılmadım tam iki PR, üç de reklam ajansında iş buldum. Sonra, babamın tavsiyesiyle hep sempati duyduğum öğretmenlik bana cazip gelmeye başladı. Üstelik dedem, anneannem ve üç teyzem öğretmenlik yapmıştı. Hatta dedem İstanbul maarif müdür yardımcığına kadar yükselen bir ortaokul-lise öğretmeni olduğu için ona hayrandım” diye konuşuyor.

BİLGİ’de aldığı eğimin, insan ilişkilerini ve empati yapma yeteneğini geliştirdiğine inanan Müge, Hocalarımızın hepsi sektörde en iyi yerlere gelmiş, çok değerli insanlardı” diyor. BİLGİ’den sonra çalışma hayatını çok daha cazip ve ilginç bulduğu için yüksek lisans yapma gereğini duymayan Müge, yine de yüksek lisans sınavına girer ve Boğaziçi Üniversitesi Avrupa İnsan Hakları Çalışmaları Bölümünü kazanır. O dönem Yıldız Teknik Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Formasyonu sınavını da kazanır ve oraya devam eder. O iki sınavı da BİLGİ’de aldıkları İngilizce eğitim sayesinde kazandığını düşünen Müge, üniversite son sınıfta Betül Mardin’in IMAGE Halkla İlişkiler şirketinde iki ay staj yapar. Bu staj sayesinde okulda öğrendiği teorik bilgileri uygulamalı olarak görme şansını elde eder.

PR ve reklam ajansı deneyimi sonrası öğretmenlik

Üniversiteden mezun olduğu 2001 yılı Aralık ayında MPR Halkla İlişkiler şirketinde McDonalds için proje sorumlusu yardımcısı olarak çalışmaya başlar. 2002 yılı Temmuz ayında buradan ayrılıp, Ekim ayında Team Reklamcılık’ta müşteri temsilcisi göreviyle işe başlar. Team Reklamcılık’ta 2003 yılı Eylül ayına kadar çalışır. 2003 yılı Kasım ayından 2004 yılı Nisan ayına kadar British Airways’ta halkla ilişkiler departmanında çalışan Müge, 2004 yılı Kasım ayından, 2005 yılı Mayıs ayına kadar Lajans Reklamcılık ve İletişim’de marka yöneticiliği yapar. Bu  arada 2004 yılı Kasım ayı ile 2005 yılı Şubat ayı arasında Crezone İletişim’de de çalışır.

2005 yılında PR ve reklamcılık sektöründen ayrılarak öğretmenlik yapmaya başlayan Müge, önce Mart ayı ile Haziran ayları arasında Florya Uğur Koleji’nde İngilizce Öğretmenliği Bitirme Stajını gerçekleştirir. 2005 yılı Eylül ayında Yeşilköy 2001 Koleji’nde kadrolu İngilizce ikinci kademe anaders öğretmenliğine başlar, 2011 yılı Eylül ayına kadar burada çalışır. Oradan ayrılarak hemen Topkapı Doğa Koleji’nde yine kadrolu İngilizce ikinci kademe anaders öğretmenliğine başlar, bu görevi bir yıl sürdürür. 2012 Eylül ayında buradan ayrılarak Çapa Oğuzkaan Koleji’nde aynı görevle işe başlar. Bir yıl da burada çalıştıktan sonra geçen Eylül ayında bu görevinden ayrılır.

Özel İngilizce dersi veriyor

Bu süreçte 2008 yılında evlenen Müge, Eylül ayından bu yana özel İngilizce dersleri vererek öğretmenlik mesleğini sürdürüyor. Alanında uzmanlaşmak için bir yıllık formasyon eğitimi dışında birçok seminere ve eğitime katılan Müge, “Genellikle bu seminerler ve eğitimler Oxford, Cambridge, Express Publishing, MM publications gibi büyük firmaların öğretmenlere davetle sağladığı çok faydalı seminer ve eğitimlerdi” diyor. Daha sonra British Council’in “Teacher Training” kursunda da üç ay eğitim alan Müge, “Sadece İngilizce bilmek öğretmeye yeterli değil. Bu yüzden bu kurstan çok memnun kaldım” diyor.

Kolejlerde çalışırken hayata geçirilen çok sayıda eğitim projesinde de görev alan Müge, şu aralar devlet okullarında İngilizce öğretmenliği yapabilmek için KPSS kursuna devam ediyor. İleride çok iyi eğitim veren bir dil kursu açmak istiyor. Bir çocuk sahibi olmak ve onu en iyi şekilde yetiştirmek de isteyen Müge, boş zamanlarında tiyatro, sergi, sinema ve konserlere gidiyor. Yağlı boya resim yapmayı, kitap okumayı, tenis oynamayı, yüzmeyi, tatil yapmayı seviyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powered by Openmedia