Onun uzmanlığı yeşil sahalar

Tolga Ocal / Medya ve İletişim Sistemleri 2003 / Digiturk Lig TV Reklam Satış Müdürü

Skylife dergisinde medya reklam satışı ile tanışan Tolga, bugün spor gündemini belirleyen Lig Tv’de yayınlanan Spor Toto Super Lig maçlarındaki reklamların satışlarından sorumlu.

Medya reklam satışıyla ilk olarak 2004 yılında Skylife dergisinde tanışan Tolga, üniversitede okurken bile günümüzde reklamın önemini bilen biri olarak, hem seçmeli derslerinde hem de yaptığı stajlarda reklam alanına yönelir. Okuduğu bölümünden farklı olsa da iş hayatının ilk tozunu bankacılık sektöründe yutar. 2000 yılının yazında Turkish Bank’ta ilk stajını yapan Tolga, daha sonra 2002 yılında reklam ajanslarının başında gelen Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi’nin stratejik planlama departmanı olan Spark’ta ve 2003 yılında medya planlama&satın alma ajanslarından OMD’de stajyer olarak çalışır. Mezuniyet öncesi bu tecrübelerinin, iş hayatının çetin yollarında basamak taşları olduğunu düşünen Tolga, bu çalışmalar sayesinde, gerek çevresinin genişlemesi, gerekse iş hayatındaki çalışma ortamını görmesi açısından çok faydalarını görür.

“Üniversitede okuduğum bölümün de bugün bulunduğum noktaya gelmeme etkisini inkar edemem” diyen Tolga, bugün Türkiye’de mezun olduğu bölümden çok farklı iş alanlarında çalışan insanlar olduğunu, kendini bu anlamda şanslı saydığını dile getiriyor. Tolga, “Ama sektöre girince mektepli olmamın yanı sıra, bu işin insan ilişkileri ve tecrübeyle daha da ilerletilebileceğini gördüm” diyor. Mezun olduktan sonra ilk önce İstanbul Harp Akademisi’nde askerliğini yapan Tolga, askerliğin ardından ilk iş tecrübesini Skaylife dergisinde yaşar.

Renkli iş ortamı onu cezbetti

“Skaylife dergisi benim için çok güzel bir deneyimdi” diyen Tolga, derginin guide sayfalarından sorumlu reklam satış müdürü olarak bir yıl çalışır. Sektöre yeni girmiş biri olarak, her ay Türkiye’nin muhtelif turistik merkezlerini ziyaret edip, oralardaki 5 yıldızlı otellerle reklam anlaşması yapmaktan büyük keyif alan Tolga’nın, burada yaşadığı çok hareketli ve renkli çalışma ortamı sayesinde medya reklam satışına ilgisi daha da artar.

Skaylife’tan ayrıldıktan sonra 2005 yılında Digiturk’te çalışmaya başlayan Tolga, bugün Medya Pazarlama Departmanı’nda Lig TV Reklam Satış Müdürü olarak çalışmalarını sürdürüyor. Reklam satışlarını yaptığı Lig TV’nin Türkiye’nin spor gündemini ve manşetlerini belirlediğini düşünen Tolga, Lig TV’de yayınlanan Spor Toto Super Lig maçlarındaki reklamların satışından sorumlu. “Eğer işiniz Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş veya herhangi bir kulüp ile ilgiliyse, oynanan maçların sonrasındaki hafta ofislerde, okullarda hatta berberlerdeki ilk gündem maddesi haftasonu oynanan maçlar ve skorları oluyor” diyen Tolga, milyonlarca insana ulaşan böyle bir organizasyonla reklamın değerinin de doğru orantılı olduğuna dikkat çekiyor. Tolga, “Bu sebepten Lig TV’de bir reklamveren sadakatinden bahsedebiliriz. Bu sadakat tabii ki reklamverenlerin memnuniyetiyle de ilgili” diyor.

“İlişkileri iyi yönetmek başarı getirir”

Bu meslekte kariyerinde yükselmek isteyen Tolga, şu an çalıştığı kurumu ve yaptığı işi çok benimsediği için ilk aşamada işini layıkıyla yapmayı çok önemsiyor. “Umarım sektördeki ve değişen dünyadaki yeniliklere her zaman ayak uydurup ilerde çok daha farklı yerlerde olurum” diyen Tolga, bu meslekte başarılı olmak için her zaman gündemi takip etmek gerektiğini vurguluyor. Bu işin en önemli unsurunun ‘insanlar’ olması nedeniyle insan ilişkilerine önem vermek gerektiğini, her müşteri ve ajansla ilişkileri çok iyi tutmanın da insan ilişkilerini iyi yönetmekten geçtiğini söylüyor. “Sonuçta yaptığımız iş satış da olsa, tüm samimiyetimizi dürüstlüğümüzü karşı tarafa yansıtabilirsek, sonuç almamız ve muhtemel başarı da kaçınılmaz oluyor” diye düşünen Tolga, iş dışında seyahat etmek, sinemaya gitmekten keyif alıyor. Dört yıldır yelken sporuyla da ilgilenen Tolga, belli dönemlerde ekibiyle birlikte İstanbul ve Bodrum’da yelken yarışlarına katılıyor. Sosyal ortamı, takım ruhunu yaşatması ve denize olan sevgisi nedeniyle yelken sporunun tam kendisine göre olduğunu vurgulayan Tolga, “Lig TV’de çalışan biri olarak bunu açıklamak ne kadar doğru bilmiyorum ama bir Fenerbahçe taraftarıyım” diyor ve maçlara gidip takımını desteklemekten büyük keyif alıyor.

Powered by Openmedia