PAZARLAMACILAR: Doğru zamanda doğru yerde

Özge Kocaoğlu / İşletme 2002 / IKEA Pazarlama İletişimi Müdürü

Üniversite yıllarında uluslararası bir şirkette çalışmaya başladı. Mezun olduğu yıl Maya Grubu’na girdi. Ikea’nın Türkiye pazarına girerken Maya Grubu ile ortak olması kariyerinde bir dönüm noktası oldu.

Birçoğumuz gibi Özge Kocaoğlu da bugünlere gelmesinde ilkokul öğretmeninin sahip olduğu rolü anmadan edemiyor. Başarılı bir eğitim hayatı olan Özge Kocaoğlu, okul hayatını sosyal hayatıyla dengeli bir sekilde yürütür. Aile mesleği eczacılık, küçük yaştan itibaren müşteri ilişkilerine ilgi duymasını sağlar. Lise yıllarında annesinin ezcanesinde gönüllü olarak çalışmaya başlar. Daha o yıllardan aklında üniversitede okumak için tek bir dal vardır: İşletme. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İşletme bölümünü kazanır ama iş hayatına da uzak kalmaz. Üniversitenin ikinci yılında Novartis’te staj yapan Kocaoğlu’nun, bir sonraki yıl staj yeri Duni AB firmasının pazarlama bölümü olur. Kariyerine yön veren bir başlangıç olan Duni AB stajı kısa bir süre sonra yarı zamanlı bir işe dönüşür. Üniversite yıllarında işi okulla paralel yürüten Kocaoğlu, satış bölümünde başladığı yarı zamanlı işinde farklı departmanlarda çalışarak müşteri ilişkileri konusunda deneyim kazanır. Satış departmanından, ürün departmanına dek müşteri ilişkilerinde farklı alanlarda çalışır. Son sınıfta tez çalışmaları nedeniyle Duni AB’den ayrılan Özge burada çalıştığı dönemi kariyerine yön veren büyük bir deneyim olarak yorumluyor.

IKEA’nın gelmesi ile…

Okuldan mezun olur olmaz Maya Grubu’nda çalışmaya başlayan Kocaoğlu; üç yıl boyunca CRM Departmanı Grup Lideri olarak Maya Grubu’nun halkla ilişkiler faaliyetlerini yürütür. Kocaoğlu’nun hayatında; IKEA’nın Türkiye’ye gelmesi ve ana hissedarlığını da Maya Grubu’nun üstlenmesiyle yepyeni bir kariyer sayfası açılır. Henüz inşaat aşamasında IKEA ailesine katılan Özge, Pazarlama İletişimi Proje Lideri olarak başladığı kariyer yolculuğuna bugün IKEA Ülke Pazarlama İletişim Müdürü olarak devam ediyor. IKEA Türkiye’nin halkla ilişkiler, reklam ve medya satın almasından sorumlu olarak çalışan Özge, markanın pazarlama iletişimi iş planlarının yerine getirilmesinde ajanslar ve mağazalarla koordinasyonu sağlıyor.

İşini çok seven ve pozisyonunun IKEA markasının dinamikleri ile birlikte son derece hareketli ve keyifli bir pozisyon olduğunu düşünen Özge; IKEA’nın tüm dünyada uyguladığı İnsan Kaynakları felsefesinin etkisinin de altını çiziyor. IKEA’daki ast üst ilişkilerinin geleneksel şirketlerden farklılığı, çalışanların kendilerini kurumsal bir ortamda aile atmosferinde hissetmeleri ilk dikkat çeken unsurlar. Bu unsurlar çalışanların iletişiminin hem dikey hem de çift taraflı olarak verimli bir şekilde yapılabilmesini de sağlıyor.

IKEA Türkiye’nin ilk mağazası olan IKEA Ümraniye’nin kuruluş aşamasından bu yana IKEA çatısı altında çalışan Özge, önümüzdeki yıl IKEA Ankara ile Türkiye’deki 5. mağazasını açmaya hazırlanıyor. O, IKEA’da çalışmanın kariyerinde önemli bir mihenk taşı olduğunu düşünüyor.

Gündeminde yeni Ankara mağazası var

Dört yılda dört mağaza sözüyle, 2005-2009 yılları arası İstanbul’da 2, İzmir ve Bursa’da 1’er mağaza açan IKEA’nın dinamik yapısı Özge Kocaoğlu’nun da en çok sevdiği özelliklerin başında geliyor. IKEA  5. mağazasını 2011 yılında Ankara’da açmaya hazırlanıyor. Bu yeni açılış Özge için yoğunluğun bir kat daha artması ve yeni bir heyecan demek tabii ki. Gerek reklam ajansıyla yaptıkları açılış lansman kampanyası, gerekse medya satın alma ve halkla ilişkiler etkinlikleri ile Ankara’ya farklı bir soluk getirmeye hazırlanıyorlar. Açılışların Özge için en keyifli anı ise henüz açılış saati gelmeden çok önce kapıda biriken ziyaretçiler oluyormuş. Ziyaretçilerin akın akın gelmesi emeklerinin karşılığında Özge ve ekibine

büyük bir manevi tatmin yaşatıyormuş tabii ki.

İş dışında köpeği ve dergileri

Özge Kocaoğlu’nun yoğun iş temposundan fırsat bulduğu özel zamanların başında Labarodor cinsi köpeği “Boss” ile birlikte geçirdiği zamanlar geliyor. Boss ile doğa yürüyüşleri yapmak ve yazın birlikte yüzmekten büyük keyif alıyor. Kayak ve yelken ise Özge’nin vazgeçemediği sporların başında geliyor. Hatta eşiyle de yelken vesilesiyle tanışmış. Özge’nin çocukluğundan bu yana sürdürdüğü ve IKEA’daki göreviyle de çok iyi örtüşen bir hobisi var: Dekorasyon… Dekorasyon dergileri ise onun vazgeçemediği kitap ve dergileri içinde ilk sırada geliyor. Kısa zamanda ilginin hobiye dönüşmesiyle birlikte dekorasyon dergilerini biriktirmeye başlayan Özge’nin şu anda bir oda dolusu dekorasyon dergisi varmış.

Powered by Openmedia