PAZARLAMACILAR: Lüks kozmetik pazarının hızlı yöneticisi

Özge Sabuncu / İşletme 2004 / Loreal Kıdemli Ürün Müdürü

Daha 24 yaşında uluslararası bir markanın önemli bir mağazasına müdür oldu. Loreal’de lüks pazarını adım adım öğrendi. Markalarını pazarda yukarılara taşımayı başardı.

Özge üniversitede okurken farklı alanlarda stajlar yapar ve bu stajlar onun yolunu çizmesine yardımcı olur. İkinci sınıfta yaz döneminde Arçelik ‘de ve bir sonraki sene de Petrol Ofisi’nde 6 ay süresince pazarlama departmanlarında staj yapar. Böylelikle profesyonel hayata atılmadan önce kurumsal bir ortamın nasıl olabileceğine dair ciddi bir tecrübe edinir. Mezun olduktan hemen sonra ise 2005 sene başında Inditex firmasına ait Massimo Dutti mağazalar zincirinde çalışmaya başlar. Markanın Bağdat Caddesi’nde o tarihte yeni açılan mağazasında iki sene süresince Mağaza Müdürlüğü yapar. Bu iş Özge’nin hem kişisel gelişimimde hem de profesyonel hayata girişimde çok önemli rol oynar. Kolay değil tabii ki, koskoca bir mağazanın anahtarı yeni mezun 24 yaşında birine verilmiştir. Hem bayan de hem erkek bölümü olan iki katlı bir mağazanın A’dan Z’ye tüm sorumluluğu O’na aittir. Özge 24 yaşında ekip yönetmeyi öğrenir; 11 kişilik bir ekibin işe alım sürecinden, eğitimine ve satış performanslarının kontrolüne herşeyinden sorumlu olur. Massimo Dutti’nin bu ikinci mağazası ilk açıldığı aylara göre satışlarını hep yükselen bir grafikle arttırmayı başarır. Bunda da tabii ki en büyük pay genç Bilgili Özge Sabuncu’nun olur.

Lüks pazarının zirvesine adım adım

Özge daha sonra, bugün hala çalıştığı Loreal firmasına geçer. Dünyaca ünlü Pazar lideri bu Fransız firmasına girmesinde gerek aldığı iyi eğitim gerekse Inditex firmasındaki tecrübelerinin etkili olduğuna inanıyor. Loreal ‘de önce iki sene kadar saç bakımında lüks kozmetikte lider marka olan Kêrastase’da ürün müdürü olarak çalışır. Ardından iki sene bu sefer de lüks kozmetikte makyajda lider marka olan Lancome’da makyaj ve parfümden sorumlu kıdemli ürün müdürü olarak çalışır. Farklı kategorilerde ama lüks segmentte olan bu ürünlerin pazarlamasında çalışmak Özge’yi lüks ürün pazarlamasında iyice pişirir. Sonunda bu yılın Nisan ayında YvesSaintLaurent markasına Kıdemli Ürün Müdürü olarak atanır. YSL’yi kozmetikte büyümekte olan muhteşem bir marka olarak tanımlıyor Özge. Gerek ürünler ve gerekse marka imajı Özge’yi markaya hayran bıraktırmış. Haute couture bir markadan gelmesinin gücü, çekiciliği ve cesaretiyle bu ürünlerin tüketicinin gözünde ayrı bir albenisi varmış. Kadınları çantalarında bir YSL ürünü bulundurmaya özendiren bir duruşu var zaten markanın. Özge’nin ise görevi pazarlama sorumlusu olarak öncelikle yeni ürün lansmanları yaparak ve reklam aracılığı ile önemli ürünlerdeki büyümenin sürekliliğini sağlamak ve markanın pazardaki büyümesine katkıda bulunmak. Bununla birlikte ürünler için promosyon ve ticari pazarlama önerilerinde bulunmak ve uygulamak, yaratıcı reklam malzemelerinin lokal adaptasyonunu sağlamak, market ve müşteri verilerinin analizini yapmak ve yönetime önerilerde bulunmak, ürün bütçesini yönetmek ve satış tahminlerinin doğruluğunu sağlamak da diğer görevleri arasında.

Önemli günler Özge için daha bir önemli

Özge, Yves Saint Laurent markasına daha çok yeni geçmiş olsa da kurum içerisindeki deneyimi ile hedeflerini çok iyi belirlemiş. Şu anda önceliği, iki sene önce Loreal Türkiye’nin bünyesine eklenen bu büyük markayı pazarda lider konuma taşımak. Bunun için ekip olarak çok ciddi bir çalışma içinde olduklarını sölüyor. Disiplinli bir karektere sahip olan Özge çok sistemli çalışmaya özen gösteriyor. Özellikle anneler günü, babalar günü ve yılbaşı gibi önemli günlerin markasının daha geniş kitlelere ulaşması için önemli günler olduğunun farkında. Bu dönemlerde gerek medyada daha geniş yer almak için, gerekse diğer pazarlama faaliyetleri için yoğun bir koşturmaca içine girmiş durumda. Haliyle bu gibi önemli günler, Özge için daha da önemli oluyor tabii ki…

En büyük zevki spor

İş dışında ilk önceliği ise spor yapmak. Özge çok küçük yaşlarda spora başlamış. Üniversiteye kadar lisanslı olarak basketbol oynamış. Üniversitede lisanslı olarak devam etmese de hayatında hem basketbol hem de yüzde hep önemli bir yer tutmuş. Son yıllarda ise spor klüplerine aralıksız devam ediyor ve sporunu eksik etmiyormuş Özge. Küçükken başladığı ama daha sonra sürdüremediği bir başka hobisi ise resim. Uzun bir ara vermiş olsa da bu sene yeniden başlamış. Özellikle karakalem ve akrilik çalışmayı seviyor. Özge’nin son gözde hobisi ise dalış. Hayatının sonuna kadar yapmak istediği bu sporu imkan bulup yapabilmek için de yazın gelmesini dört gözle bekliyor.

Powered by Openmedia