Planlı bir iş hayatı için zamanı yönetiyor

Özge Bacanlı / Uluslararası İlişkiler-2007 / Eczacıbaşı Baxter Hastane Ürünleri Genel Müdür Asistanı

Planlama ve zaman yönetimi alanında uzmanlaşan Özge, yoğun bir gündemi olan ve her zaman ulaşılamayan şirketin genel müdürü ile bir ekip gibi çalışıyor.

2009 yılından beri ilaç sektöründe olan Özge, annesi sağlık sektöründe çalıştığı için çocukluğundan itibaren sektöre aşinadır. İnsan sağlığının ve yaşam kalitesinin daha iyi olmasını amaçlayan bir sektör olan sağlık sektörü, dinamik ve yenilikçi iş ve çalışma yapısı nedeniyle her zaman ilgisini çeker. Hem kişisel hem profesyonel anlamda insanın kendini geliştirmesine olanak sağlayan, çalışanları destekleyen yapısı nedeniyle de bu sektörde çalışmak isteyen Özge, üniversitede eğitimini aldığı bölümün iş hayatında faydalarını çok görür.

“Her branştan ders içeriği olan bir bölümden mezun olmanın avantajını gördüm. Bölümüm farklı bakış açılarını düşünen ve görebilen bir algıya sahip olmama yardımcı oldu” diyen Özge, üniversitede okurken, 2006 yılında Mart-Haziran döneminde yarı zamanlı, Haziran-Eylül dönemi ise tam zamanlı olarak Doğuş Grubu’nda pazarlama stajı yapar. Öğrenci iken staj yapmanın en önemli faydasının iyi bir eğitimin ne kadar önemli olduğunu tüm gerçekliği ile yaşayarak görmek olduğunu düşünen Özge, bu deneyim sayesinde, okulda aldığı eğitimin üstüne daha neler katabileceğini anlar. Ayrıca öğrenciyken staj yapmanın iş hayatına adaptasyonu kolaylaştırdığını söyleyen Özge, “Yaptığımız stajların ne yapmak istemediğimize öncülük ettiğini düşünüyorum” diyor.

 

Nobel ilaçta çalışmaya başladı
Üniversiteden mezun olduktan sonra Nobel İlaç İş Geliştirme Departmanı’nda direktör asistanı olarak çalışmaya başlayan Özge, 2011 yılında buradan ayrılarak halen çalıştığı Eczacıbaşı’nda Baxter Hastane Ürünleri Genel Müdür Asistanı olarak işe başlar. 2008 yılı Mart ayında evlenen Özge, işinde planlama ve zaman yönetimi alanında uzmanlaşır.

Yaptığı işin temelini, çok yoğun gündemi olan ve erişilebilirliği her zaman mümkün olmayan şirketin genel müdürüyle bir ekip gibi çalışmanın oluşturduğunu belirten Özge, çalışma yaşamının ortağı olmaya çalıştığını, bunun da planlama ve zaman yönetimi demek olduğunu dile getiriyor. İşinin ayrıca iyi bir ilişki yönetimi gerektirdiğini, bunun için hem kişisel gelişim hem zaman yönetimi hem de stres yönetimi gibi iş hayatına yönelik eğitimlere katıldığını açıklayan Özge, en son II. Executive Assistant Summit eğitimi alır.

İki yıldır çalıştığı Eczacıbaşı Baxter Hastane Ürünleri bölümünde genel müdür asistanı olarak, genel olarak iş hayatının planlanması ve programlanması işlerini yürütüyor. Bunun çoğu zaman insiyatif alarak, işlerin düzenli ve zamanında yapılmasının organizasyonunu içerdiğini belirten Özge, kuruluş içinde ve dışında toplantı organizasyonu ve takibi yapıyor, üçüncü kişilerle iletişim organize ediyor ve asistanlığını yaptığı genel müdürün özel hayatı için de kişisel asistanlığını yürütüyor.

İşinin birinci kuralı sakin olmak!

Öncelikle yaptığı işte zamanı iyi yönetmenin, zamanı iyi yönetmek için sakin olmanın birinci kural olduğuna işaret eden Özge, “Sakin olamadığımızda işlerin belli düzenden çıkması çok daha yüksek ihtimal. Bu sebeple planlı olmak ve her zaman sadece B planı değil D planına göre de işi programlamak çok önemli” diye konuşuyor. Birebir çalışılan işlerde karşılıklı iletişimin de işlerin işleyişini ve başarısını arttırdığına inanan Özge’ye göre varsaymak yerine sormak işin başarısına kesinlikle yansıyor.

Üst düzey yönetici asistanlığının tüm dünyada ve özellikle Türkiye’de yeni yeni oturan bir meslek olduğunu düşünen Özge, kendisinin de henüz yolun çok başında olduğuna dikkat çekiyor. “Bir işte başarılı olmanın temel kuralı farkındalık yaratmak. Bunun için de her zaman gelişime hazır olmak ve bunu başarmak gerekiyor. Kendimi kişisel ve mesleki olarak çok daha fazla geliştirmek istiyorum” diye konuşan Özge, ilerde yaptığı işin eğitmeni de olmak istiyor.

Bu meslekte başarılı olmanın temel kuralını, “Yöneticinizi iyi tanımak ve onun beklentilerine doğru zamanda cevap verebilmek, empati yapabilmek, bilgi güvenliği açısından güvenilir olmak” diye açıklayan Özge, iş dışında sporu mutlaka hayatının içine katıyor, haftada iki kere pilates yapıyor. Bir de tango yapmaktan büyük keyif alıyor.

 

DÜN
BOĞAÇ EROZAN

KUŞTEPE KANTİN

 

BUGÜN
ANNESİ

MIYAKO

 

EN SON
BEYNİNE FORMAT AT

ZİNCİRSİZ

ADANA

Powered by Openmedia