Real’de giyim reyonları Nuri’den sorulur

Nuri Dilek / İşletme 2004 / Real Erkek ve Bayan Kategori Müdürü

IBM ve Çukurova Holding’de edindiği iş tecrübelerinden sonra Metro bünyesindeki Real’e geçen Nuri, erkek ve bayan giyim reyonlarındaki tüm ürünlerin satış süreçlerini yürütüyor.

Perakende sektörü ülkemizde gelişmekte olan dinamik bir sektör olması nedeniyle Nuri’nin üniversiteden mezun olduğunda ilgilendiği sektörlerin başında gelir. Üniversitede okurken, daha birinci sınıftan itibaren çalışmaya başlayan Nuri, kış sezonlarında dönemsel, iki yıl üst üste de tüm yaz aylarında tur operatörlüğü yapar. İtalyan Lisesi mezunu olduğu için İtalyanca bilen Nuri, bunu turizm sektöründe çalışmak için bu büyük bir avantaja çevirir. Önceleri küçük organizasyonlarda ve kongrelerde çalışır; transfer yapar, İtalyan misafirlere bilgi verir. 2001 yazında Bodrum’da, 2002 yazında Kuşadası’nda iki farklı tur operasyonu yürütür. 2003 yılında başlayan Irak savaşıyla beraber, yaz sezonunda turizmde sıkıntılar yaşanır ve Nuri, üçüncü sınıfın son aylarında IBM’de full time olarak çalışmaya başlar. IBM’de tamamen İtalya’ya bağlı çalışan Nuri, IBM’in İtalya’daki büyük distribütörlerine sunduğu özel kondisyonların uygulanmasını yapar, satışa destek verir.

IBM’den Çukurova Holding’e geçti

Üniversiteden mezun olduktan sonra da IBM’de çalışmaya devam eder. 2005 yılı Nisan ayında IBM’den ayrılarak askere gider. Askerliği denizci olarak İzmir ve Mersin’de tamamlar. Askerlik dönüşü 2006 yılında Çukurova Holding’in büyük ortağı olduğu dönemin ikinci büyük online satış şirketi www.estore.com.tr’de işe başlayarak perakende sektörüne geri döner. Burada spor, saat, oto aksesuar, bahçe kategorilerinin müdürü olarak 2.5 yıl çalışır. İşe başladığında daha yeni kurulan kategorileri hem ticari hem de ürün çeşitliliği açısından geliştirir.

2008 yılının Haziran ayında, şimdiki eşi Burcu’yla evlenen Nuri, aynı yıl Metro Cash&Carry ve Real Hipermarketleri’nin satınalmalarını yapan Metro Group Satınalma’da stratejik satınlama uzmanı olarak çalışmaya başlar. Burada ayakkabı, spor, kamping ve sezonluk kategorileriyle ilgilenir. Bu kategorilerde ürün grubu ve tedarikçi araştırması, yeni eski tedarikçilerle ticari şartların belirlenmesi, pazarlık va anlaşma süreçlerinin tamamlanması, projeler halinde ürün gruplarının tüm tekliflerinin toplanması ve Metro Cash&Carry ve Real’le paylaşılması, sunulması gibi sorumlulukları olur. Bir sene Metro Grup Satınlama’da çalıştıktan sonra Real Hipermarketleri’ne geçer. Nuri’nin kızı Maya, 2010 yılı Kasım ayında dünyaya gelir.

Meslekte satın alma ve kategori yönetiminde uzmanlaşan Nuri, bu alanlarda şirketin verdiği eğitimleri de alır. Bu eğitimler kapsamında kategori yönetimi, sortiment oluşturma, pazarlık, değişim yönetimini öğrenir. 2.5 yıldır çalıştığı Real’de işe erkek giyim kategori uzmanı olarak başlayan Nuri, son altı aydır Real Hipermarketler Zinciri’nde Erkek ve Bayan Giyim Kategori Müdürü olarak görevini sürdürüyor.

Real’in giyim süreçlerini yönetiyor

Şu an Real’de erkek ve bayan giyim reyonlarındaki tüm ürünlerin sipariş, üretim, sevkiyat, teşhir ve satış süreçlerini yöneten Nuri, “Bu süreçler; tedarikçi firmayla anlaşılması ve ticari ilişkinin takibi, ürünlerin nerede, nasıl satılacağının ve fiyatlarının belirlenmesi, siparişlerinin oluşturulması, mağazalara sevkedilmesi, pazarlama aksiyonlarına dahil edilmesi olarak özetlenebilir” diyor. Erkek ve bayan giyimin; bir giyim mağazasında olabilecek her ürün grubunu kapsadığını söyleyen Nuri, bu kadar çeşitli ürünün, aynı zamanda çok detaylı bir çalışma gerektirdiğinin altını çiziyor.

Şu anda uluslararası bir proje olarak devam eden, yeni tekstil sunum şeklini mağazalarda uyguladıklarını ve geliştirdiklerini açıklayan Nuri, “Bu projenin hayata geçmesi ile ürünler daha müşteri odaklı sergilenecek yani hedeflediğimiz müşteriler, tüm giyim ihtiyaçlarını tek bir seferde uyumlu olarak reyonlarda bulabilecek. Bu proje kapsamında eğitimler alıyoruz ve aşamalı olarak değişiklikleri reyonlarımıza uyguluyor ve sonrasında değerlendiriyoruz” diyor.

Kariyerini perakende sektöründe devam ettirmek isteyen Nuri, ilerde çok uluslu bir ortamda daha üst düzey ticari yönetim kadrolarında görev almak istiyor. İş dışındaki zamanını çoğunlukla ailesiyle geçiren Nuri, son bir yıldır daha çok kızı Maya’yla vakit geçiriyor. İyi bir müzik dinleyicisi olan Nuri, İstanbul’un kültürel zenginliklerinden faydalanıyor, özellikle caz konserlerine gidiyor. Fırsat buldukça yakın yerlere kısa seyahatler yapıyor. Nuri aynı zamanda bir Bozcaada sevdalısı.

Powered by Openmedia