Sahibinden.com’un yazılım projelerini yönetiyor

Çağıl Uluşahin / Bilgisayar Bilimleri-2007 / Sahibinden.com Yazılım Geliştirme Takım Lideri

Türkiye’de Facebook ve Google’dan sonra en fazla sayfa görüntülenen üçüncü site olan sahibinden.com’un yazılım projelerini yönetip koordine etmek onu heyecanlandırıyor.

Program yazmanın kendisini hep heyecanlandırdığını söyleyen Çağıl, bunun BİLGİ’de aldıkları eğitim sayesinde olduğunu düşünüyor. Bu konuda başta Chris Stephenson ve Mehmet Gencer olmak üzere bölümdeki hocalarına kredi vermeden geçemiyor. Üniversitede aldığı eğitimin sadece işinde değil profesyonel hayatın birçok alanında fayda sağladığını belirten Çağıl, BİLGİ’den sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans yapar. Burada da disiplin ve sabretmenin, eğitim ve kişisel gelişimdeki rolünün ne kadar büyük olduğunu öğrenir. Lisans ve yüksek lisans eğitiminde yazılım geliştirme işinin, yerli piyasada henüz tam hakkıyla yapılamasa da, çok ciddi bir iş olduğunu ve aslında Türkiye’de bu iş gücüne yönelik büyük bir ihtiyaç bulunduğunu örnekleriyle gözlemler.

Hem çalıştı hem de okudu

Üniversiteye girdikten sonra ilk sene, okulu dondurup yurtdışına giden Çağıl, ilk iş tecrübesini de bu dönemde yaşar. Birinci sınıftayken BİLGİ’nin çalışan öğrenci programı dahilinde BİLGİ’de Sinema’da çalışır. Tüm Nişantaşı bölgesine afiş ve broşür dağıttığı da olur, bütün sanat camiasına davetiye paketlediği de. İkinci sınıfa geçtiği sıralarda ise Bilgisayar Bilimleri Bölümü’ne öğrenci asistan olarak kabul edilir. Şimdiki kariyerinin yolunu çizenin de bu çalışma olduğunu düşünen Çağıl, mezun oluncaya kadar üç sene boyunca bölümde ve Open Source Enterprise Center’de (OSEC) yarı zamanlı çalışır. Novel, IBM ve Parkyeri başta olmak üzere birçok şirket ile de yine bu süreçte tanışır. Bu dönem Novel Türkiye’de yaz stajı yapar, IBM’de eğitimler verir, her sene düzenlen Özgür Yazılım Günleri’nin organizasyonunda çalışır, Zemberek, çember.net (şimdiki XING), Suse ve başka birçok projede çalışma imkanı bulur.

Bu çalışmaların bir öğrenci olarak kendisi için altın değerinde olduğunu söyleyen Çağıl, üniversiteden mezun olduktan sonra, bir seneden az bir süre Hollanda’daki ING Bankası’nda junior sistem mühendisi olarak çalışır. Amsterdam’da yaşamayı çok heyecan verici bulan Çağıl, daha sonra aynı şirketin Türkiye ofisinin oluşmasında deneyim kazanır.

BİLGİ’de beş yıl çalıştı

Sonrasında okula geri döner ve beş seneye yakın eğitim aldığı bölümde çalışır. Okulda geçirdiği bu beş senede ders vermenin yanında, bölüm bünyesinde irili ufaklı birçok yazılım projesinde yer alır. Bu dönemi teoriyi pratiğe çevirip tecrübe kazanmak ve yazılım projelerinin başarılı olması için teknik kaynaklar dışında hangi kaynakların ve kişilerin gerekli olduğunu öğrenmekle geçirir.

Bu projelerden en bilindik olanın Markafoni olduğunu açıklayan Çağıl, mesleğinde proje yönetimi ve koordinasyonu konusunda uzmanlaşır. Bu konuda üniversite dışında herhangi bir eğitim almaz fakat içinde yer aldığı projelerden bolca deneyim kazanır. 2012 yılının başlarında okuldaki işinden ayrılıp, Sahibinden.com’da çalışmaya başlayan Çağıl, burada emlak ekibinde takım lideri olarak görev alıyor. Daha çok satış ve pazarlama yönüyle ünlü olan Sahibinden.com’da 100’e yakın çalışanın bulunduğu bir yazılım departmanının olduğuna dikkat çeken Çağıl, Türkiye’deki her beş internet kullanıcısından birinin uğrak yeri olan sahibinden.com’da kendi yaptıklarının büyük kitlelerin beğenisine sunuluyor olmasının ilgisini çektiğini belirtiyor.

Bugüne kadar birçok e-commerce projesini hayata geçiren Çağıl, kimsenin bir projeyi tek başına yapamadığını, bunun bir takım işi, kendisinin de bu takımların bir parçası olduğunu dile getiriyor. Proje yönetimi konusunda kendini geliştirmek ve daha büyük takımları, bütçeleri yönetmek isteyen Çağıl, kısa sürede proje yönetimi ile ilgili sertifikasyonları almayı planlıyor. Daha sonrasında executive MBA yapmayı ve kariyerine yeni bir yön vermeyi amaçlıyor.

İş dışında eşi ile dünyayı gezmek, sevdiği yönetmenlerin filmlerini seyretmek ve Lindy Hop dansı yapmaktan hoşlanan Çağıl, üç senedir dans ettiklerini, senede 3-4 kere uluslararası dans festivallerine katıldıklarını açıklıyor. Ayrıca, spor kompleksi olan bir ofise taşındıklarından bu yana basketbol ve masa tenisi oynuyor.

DÜN

DR. CHRIS STEPHENSON

BÖLÜMDEKİ SİYAH KOLTUKLAR

BUGÜN

EŞİ

LİMONATA

EN SON

YERDENİZ ÖYKÜLERİ

KIKI’S DELIVERY SERVICE

NAPOLİ

Powered by Openmedia