Tommy Hilfiger’in yeni ürünlerini o seçiyor

Sinan Şenbark / İşletme 2008 / Tommy Hilfiger Satınalma ve Ürün Uzmanı

Adil Işık’ta çalışarak perakende sektörüne adım atan Sinan, şimdi Tommy Hilfiger’in 2012 kış koleksiyonlarının satın alması ve yeni ürünlerinin seçimini yapıyor.
İtalyan Lisesi’nden mezun olan Sinan, lise yıllarında, İtalya ile çalışan bazı perakende giyim markalarında tercümanlık ve asistanlık yapar. Bu tecrübesi sonucu perakende sektörünü çok hareketli ve hiç tükenmeyen bir alan olarak görür ve kariyerine bu şekilde devam etmeye karar verir. Genel bir eğitim müfredatına sahip olan işletme eğitiminin, insana farklı ve birden fazla yönlerde kapılar açacak bir bakış açısı kazandırdığını düşünen Sinan, bu eğitim sayesinde insanların her konu hakkında biraz da olsa fikir sahibi olduğunu ve bunun da iş hayatından çok yönlü bir yapıya sahip olmayı sağladığını belirtiyor.

Üniversite yıllarında da yaptığı İtalyanca tercümanlık sayesinde birçok farklı sektörden firmaya hizmet veren Sinan, bu çalışmalar sonucu profesyonel iş hayatına atılmadan, çok çeşitli sektörleri yakından tanıma fırsatı bulur. Üniversiteden mezun olur olmaz hemen askere giden Sinan, askerden döndükten üç gün sonra, 2009 yılı Haziran ayında Adil Işık’ta Ortadoğu müşteri temsilcisi olarak çalışmaya başlar. Burada, Suudi Arabistan, Mısır, Lübnan’daki mağazalardan ve Türkiye içindeki farklı lokasyonlarda beş mağazadan daha sorumlu olur. Adil Işık’ta çalıştığı dönem, çok az tecrübesi olmasına rağmen, firmanın kendisini Suudi Arabistan’daki bir mağazanın açılışına gönderdiğini söyleyen Sinan, bir iş arkadaşı ile birlikte bu mağazayı baştan sona bitirip müşteriye teslim eder ve geri döner. “Bu benim için çok büyük bir başarı, çok yoğun ve stresli bir meydan okumaydı” diyen Sinan, 2010 yılında Tommy Hilfiger’dan aldığı iş teklifini hiç düşünmeden kabul eder.

Her geçen gün yeni şeyler öğreniyor

Daha çok yeni olduğu meslekte insan ilişkileri ve ürün konusunda uzmanlaştığını düşünen Sinan, Tommy Hilfiger’a ilk girdiği günden bugüne kendisine çok şey katan olaylar yaşadığını ve her gün yaşamaya devam etiğini dile getiriyor. “Her gün farklı konularda farklı insanlarla tanışıyoruz ve farklı sorunlarla karşılaşıyoruz. Tüm bunların üstesinden gelmeye çalışmak insana sabır ve hoşgörü katıyor ki bence çalışma hayatındaki en önemli erdemlerden ikisi budur” diyen Sinan, 2010 yılı Ocak ayında outlet mağazalar koordinatörü olarak işe başladığı Tommy Hilfiger’ın yurtdışı (Amsterdam) bağlantılı bir firma ve global bir marka olması nedeniyle kısa sürede terfi Yabancı dil bilmesi ve ürün kategorisini sevmesi sayesinde üstlerinin dikkatini çektiğini söyleyen Sinan, Tommy Hilfiger’da satın alma ve ürün uzmanlığı görevine getirilir.

Şu anki pozisyonu gereği senede dört ara ve iki ana sezon olmak üzere toplam altı sezon için çalışan, bu sezonlar için firmanın Amsterdam’daki merkezine gidip bitmiş koleksiyonlardan Türkiye’deki mağazalar için sipariş veren Sinan; ürün seçimlerini, analitik raporlamalar, geçmiş dönemdeki satış ve stok performansları, ülkedeki pazar satın alma alışkanlıkları, tatiller gibi etkenlerin etkilediğini dile getiriyor. Sinan, bu etkenler nedeniyle çoğu zaman beğendikleri ürünleri alamadıklarına dikkat çekiyor.
Gündemde 2012 kış koleksiyonu var

Şu aralar 2012 kış koleksiyonlarının satın alması ile ilgili yoğun bir çalışma içinde olan Sinan, bunun dışında yeni açılacak mağazalar, yeni ürünlerle de ilgileniyor. Perakende sektörünün dinamikleri çok hızlı bir sektör olduğunu düşünen Sinan, bu yüzden bu sektörde kariyer yapmayı planlıyor. Özellikle tekstil perakendesinin en doğru yer olduğuna inanan Sinan, “Yurtdışı bağlantılı global bir markada çalışmak, arkanızda dünya devi bir markanın olması hem insanın güvenini artırıyor hem de kendinizi daha hızlı geliştirmenize yardımcı oluyor” diyor.

Sektörde başarılı olmak için kişilerin kendini sektörle ilgili sürekli geliştirmesi, değişen tüketici alışkanlıklarını yakından takip ederek, değişen oyuncular ve rakiplere ayak uydurması gerektiğini söyleyen Sinan, buna paralel olarak sosyal ve kültürel ilgiyi de sürekli güncel tutmak gerektiğine inanıyor. İş dışındaki hayatını daha çok spor yaparak geçiren Sinan, kışın haftanın beş günü spor salonuna gidiyor, kayak sezonu açılınca ayda bir kendini dağda buluyor. Sinemaya gitmekten, tiyatro izlemekten keyif alan Sinan, yakın arkadaşlarıyla birlikte yemek yemeyi de çok seviyor.

Powered by Openmedia