Üniversite ödevindeki hayali şirkete, hayat verdiler

Burcu Bıyıkbeyi / İşletme-2005 / BLUmeditravel Yönetici Ortağı

Didem Baş Bilge / Uluslararası Finans-2007 / BLUmeditravel Yönetici Ortağı

Ödevlerinden esinlenerek öğrenciyken sağlık turizmi işine giren Didem ile Burcu, şimdi göz ile sınırlı kalmayıp, saç ekimi ve estetik ameliyat alanına da girmeyi amaçlıyorlar.

Burcu ile Didem, üniversitedeki bus 301 Marketing dersinde hayali bir şirket kurup pazarlamasını yapmak için bir internet sitesi yaparlar. Hayali olan ödevlerini internet sitesine gelen talepler doğrultusunda hayata geçiren ikili, o zamanki adı lasikistanbul.net olan ve Didem’in kuruduğu bu site sayesinde girişimci olmaya karar verirler. “Ödev olarak hazırladığımız proje için oluşturduğumuz web sitesine gelen ilk ciddi başvurunun ardından girişimci olmaya karar verdik” diyen iki arkadaşın ilk hastaları Türkiye’den çok memnun ayrılınca, pek çok kişiye tavsiye eder. Onlar da bunu fırsat bilip sağlık turizmi işine girer.

Marmara Üniversitesi’nde insan kaynakları alanında yüksek lisans yapan ve bunun çok faydasını gören Burcu, üniversite üçten itibaren çalışmaya başladıkları bu işi bugün hala sürdürdüklerini, başka bir işte çalışmadıklarını söylüyor. 2009 yılında evlenen ve 2012 yılı Eylül ayında bir çocuk sahibi olan Burcu, masa başında oturmayı çok fazla sevmediği için organizasyon alanında kendine bir yol çizer. Üniversitedeki bütün seçmeli dersleri hizmet sektörü üzerine seçer, master tezini otellerdeki hizmet hakkında yapar.

Didem, ailesinin işinden esinlendi

Bu işin oluşmasına neden olan üniversitedeki hayali projeleri hakkında bilgi veren Didem, “Babam, amcam, eniştem, hepsi başarılı göz hekimleri ve birlikte çalışıyorlar, haliyle ailece bir araya geldiğimizde ameliyat videoları izlemek dahi bir tür rutindi. Yine babamın uzun yıllar başhekimlik yapması sebebiyle, hastanelerde çokça vakit geçirmiş ve hastaları gözlemleme imkanım olmuştu. Yoğun bir yabancı hasta volümü vardı ve en büyük problemleri yaşayan hastalar genellikle bahsettiğim yurt dışından gelen yabancı hastalardı. Onların nasıl da cesaret edip, dil problemi olan bir ülkeye gelerek ameliyat olabildiklerine anlamlandırmaya çalışıyordum” diyor.

Okulda aldığı PSY 101, ve Organizational Behaviour derslerinde ki vaka analizleri ve kriz çözümlerinden edindiği pratiklerin, hastane ortamında gözlemlediği problemler ve çözümlerine dair farklı bir bakış açısı kazandırdığını söyleyen Didem, bu sayede ödev projeyi yaratır. “Proje, yurt dışından hasta getiren ve tüm işlemlerini koordine eden, hatta hastalara tatil yapma imkanı da sağlayan internet tabanlı hayali bir sağlık turizmi firması idi. Ki o dönem ‘sağlık turizmi’ tanımlaması dahi yoktu. Ödev bize hayali firmanın SWOT analizini yapmamızı ve zayıf yanlarımızı nasıl güçlendirmemiz gerektiği hakkında çözümler üretmemizi sağladı” diyen Didem, bu ödevin web sitesini de hazırlar.

 

Hayali şirketi gerçeğe dönüştürdüler

Aldıkları not beklediklerinin altında olsa da iki arkadaş, dönem sonunda hayali firmaya İngiltere’den başvuran ilk hastalarını kabul etme cesareti gösterir. 14 Şubat günü gelen ilk hastayı tedavi ettirirler. Bu arada turizm sektörünü el yordamı ile saha da öğrenirken, göz hastalıkları, özellikle ön segment cerrahisi ile ilgili yoğun bilgi sahibi olurlar. 2007 yılında Burcu ve Didem, Danimarkalı ortakları ile beraber, sıfır sermaye ile BLUmeditravel firmasını kurarlar.

Bugün iki arkadaş halen BLU Dış Tic. Ve Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti’nin yönetici ortağı olarak çalışıyor. BLUmeditravel tescilli markasıyla faaliyet gösterdikleri şirkette Didem sağlık hizmetlerinden, Burcu ise seyahat hizmetlerinden sorumlu. Burcu şirkette ki her şeyden sorumlu olsa da daha çok transfer, konaklama, zaman tablosu ayarlaması gibi organizasyon ayağı ve muhasebe ile ilgilenirken, Didem ise işin daha önemli olan pazarlama ve müşteri ilişkileri kısmıyla ilgileniyor. Bir hasta ile başladıkları işlerini şuanda bütün İskandinav ülkelerinde ortakları olan bir iş haline getiren ikilinin, bugün İsveç, Norveç, Finlandiya, Hollanda, Belçika, Almanya, Fransa, Irak ve şu anda üzerinde çalıştıkları İsrail’de temsilcilikleri ve ofisleri bulunuyor.

 

Dünyaya açılmayı amaçlıyorlar

Amaçlarının sadece göz ameliyatına değil saç ekimi ve estetik ameliyatları da hastalara sunmak olduğunu söyleyen Didem, bir de bütün dünyaya açılmak istediklerini dile getiriyor.

Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Kültürel İncelemeler Bölümü’nde yüksek lisans yapan Didem, aynı zamanda Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği’nin yönetim kurulunda görev alıyor. Aktif olarak, kaybolan Çerkes dilleri üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda, Suriye’de ki savaşta tarafsız oldukları için arada sıkışmış Çerkes mülteciler ile ilgili barınma, eğitim gibi çalışmalarda bulunuyor.

Şu aralar full time bir anne olan Burcu ise bu yüzden iş dışında sadece çocuğuyla ilgileniyor.  Tarihi yarımadayı gezmeyi çok seven Burcu, her fırsatta oraya gidiyor, işi gereği turistik alanları iyi bilmesi gerektiği için bunu bir fırsata çeviriyor.

Powered by Openmedia