Washington D.C.’de kendi hukuk firmasını yönetiyor

Aykut Özger / Uluslararası İlişkiler-2000 / Justus Law Firm, PLLC-Sahibi

2011 yılında kurduğu Justus Law Firm’de uluslararası davalara bakan Aykut, Amerika’daki ‘avukatlar kötüdür’ imajını silmek istiyor.

BİLGİ’den mezun olduktan sonra Londra’ya gider, 2001-2002 yılları arasında London School of Economics’de European Studies Master derecesini alır. Ardından bir sene tekstil sektöründeki aile şirketinde çalışır. İkinci master için New York’a gider ve 2002-2004 yılları arasında New York University’de Politics Master, ardından 2005-2008 yılları arasında Suffolk University Law School’dan Juris Doctor derecesi alır. Avukatlık yapmaya; New York Üniversitesi’nde aynı programda master yapan başka bir Türk arkadaşı sayesinde karar verir. Law School’a gitmeye karar veren arkadaşının avukatlık eğitimi önerisini çok cazip bulan Aykut, avukatlık mesleğini seçer.

BİLGİ’deki eğitiminin olaylara bakış açısı üzerinde etkili olduğunu söyleyen Aykut, özellikle yabancı müşterilerle olan ilişkisinde avantajlar sağladığını düşünüyor. BİLGİ’de okurken çalışmasa da LSE’de master yaparken, İngiliz Parlamentosu’nda bir milletvekilinin yanında, NYU’da master yaparken Türkiye Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’nde, Boston’da hukuk okurken Massachusetts Attorney General’da ve bir avukatın yanında staj yapan Aykut, bu stajların çok faydasını görür.

Kendi bürosunu açtı

New York’tayken şu anki eşi Cynthia ile tanışan Aykut, 2004’te askerlik için Türkiye’ye döner. Askerdeyken Cynthia ile evlenir ve ardından tekrar Amerika’ya gider. Hukuk Fakültesi’nden mezun olur olmaz Massachusetts baro sınavına girer ve Boston’da bir avukatın yanında avukat olarak çalışmaya başlar. Burada 2008-2011 yılları arasında uluslararası ticaret alanında çalışır. Bu süreçte hem uluslararası ticaret hukukunu, hem de işin ‘business yönünü öğrenme şansı olur. Birçok davada yeni savunmalar bularak müvekkillerinin aldığı para cezalarında indirim kazandırır.

2011 yılının sonunda işinden istifa ederek eşiyle birlikte Washington D.C.’ye taşınır ve kendi hukuk firmasını açar. Daha önce çalıştığı müşteriyi de beraberinde götürür. Halen Washington D.C.’de kendi kurduğu hukuk firmasını yöneten Aykut, uluslararası ticaret hukuku alanında uzmanlaşır. Amerika’da genellikle uzmanlık alanının ilk işe bağlı olduğunu dile getiren Aykut, “Bu konuda şanslıydım çünkü hukuk okurken çalışmak istediğim alan uluslararası ticaretti” diyor.

“Amerika’da ön yargı yok”

Eşiyle tanışmasının Amerika’ya yerleşmesinde en büyük etken olduğunu söyleyen Aykut, eşiyle tanışmamış olsaydı muhtemelen Türkiye’ye dönüp Dışişleri Bakanlığı’nın sınavlarına gireceğini düşünüyor. Hem hayat standartları, hem insanların dürüstlüğü hem de yapılan işin karşılığını almak açısından Amerika’dan daha iyi bir yer olmadığına inanan Aykut, bir Türk olarak Avrupa’da 2012 yılında bile gördüğümüz ön yargının Amerika’da olmadığını dile getiriyor.

İnsanların Amerika’da yaptıkları işe saygı gösterdiğini, iş hayatında kariyer yapma konusunda çok büyük fırsatların olduğunu, farklı iş alanlarına kayma şansı tanındığını ifade eden Aykut, “Burada 50-60 yaşında resume yollayıp değişik işlerde çalışan insanlar bulabiliyorsunuz. Türkiye’de bu yok. 40 yaşında hukuk fakültesine gidip avukat olanlar var. Bu farklılık çok güzel. Bu tip insanlarla çalıştığınız zaman ufkunuz açılıyor ve daha önce bilmediğiniz bir sürü şey öğreniyorsunuz” diyor. Amerika’da her şey kitabına göre yapıldığı için ilk başta biraz zorluk yaşayan Aykut’a göre Türkler profesyonellikten, kurumsallıktan biraz uzak. O yüzden o da ilk başta profesyonelliğe alışmakta zorluk çekmiş.

Bugün, antidumping, generalized system of preferences, airline penalties, ithalat-ihracat ile ilgili her türlü dava ile ilgilenen Aykut, ayrıca sözleşmeler hazırlıyor. Amerika’da avukatların kötü bir ünü olduğu için 10-15 sene sonra avukatlık mesleğini sürdürüp sürdürmeyeceğinden emin olmayan Aykut, Justus Law Firm’ü daha tanınan bir firma yapmayı hedefliyor. İnsanların kafasındaki avukatlar kötüdür imajını silmek için uğraşıyor.

İş dışında seyahat etmeyi çok seviyor. Geçen sene çello dersleri alan Aykut, bu sene piyanoya başlamış. Vakit buldukça Almancasını geliştirmek için kursa gidiyor. Bol bol kitap okuyor, yemek yapmayı çok seviyor.

DÜN

PROF. DR. METE TUNCAY

SINIF

BUGÜN

ATATÜRK

AVUSTURYA-İTALYA-İSVİÇRE

EN SON

DYNAMO

A LATE QUARTET

POSİTANO

Powered by Openmedia