Yalın’ın son albüm fotoğraflarını çekti

Begüm Yetiş / Fotoğraf ve Video (POV)-2010

Yalın’ın son albümü ‘Sen en güzelsin’in kapak fotoğraflarını çeken begüm, moda fotoğrafçılığında uzmanlaşıyor. All, Marie Claire, Harper’s Bazaar gibi dergilerle çalışıyor.

Profesyonel olarak 1.5, iki senedir fotoğrafçılık yapan Begüm, üniversitenin son iki senesinde okulda burslu çalışan öğrenciler arasında yer alır. Ayrıca Fabrika’nın fotoğraf stüdyosunda staj yapar. Tamer Yılmaz, Sedef Delen, Koray Birand gibi önemli isimlerin setlerinde bulunma şansı olur. Okurken çalışmanın çok önemli olduğunu düşünen Begüm’e göre bu deneyimle hem farklı deneyimler kazanarak, mezun olduktan sonra uzmanlaşmak istediğiniz farklı alanları görebiliyorsunuz, hem de çalışmak insanı her zaman diri tutuyor.

Üniversiteden önce sinema televizyon ile alakalı da öğrenim gören ve bu alanda çalışan Begüm, sinema sektöründe de görüntü yönetmenliği ile ilgilenir. Her zaman görüntü ve uzmanlığı ile ilgili biri olduğunu söyleyen Begüm, Fabrika’da yaptığı stajın, modaya yönelmesinde büyük etkisi olduğunu düşünüyor. Kişiliğinin de bu alana yatkı olması nedeniyle modanın yarattığı fantezi dünyasının içinde olmak istediğine karar veren Begüm’ün modayı yakından takip eden biri olarak, yeni insanlarla tanışmak, seyahat etmek işinin en sevdiği yönü.

Her türlü eğitimin iş hayatında çok faydaları olduğuna inanan Begüm, okulda alınan bilginin, düşünce gücü- sebep sonuç ilişkilerini güçlendirdiğini belirtiyor. “Fotoğrafçılık bir sanat olarak görülse de benim çalıştığım alanda bir marka veya bir kişinin reklamı yapıldığı için

disiplin ve teknik çok önemli. Kendi donanımınız ne kadar yüklü ise karşı tarafa o kadar güven verirsiniz. Bu da aslında sizin gücünüzü artırır” diye konuşan Begüm, BİLGİ’nin de bu alanlarda Türkiye’deki en başarılı okullardan biri olduğunu vurguluyor.

Moda alanında uzmanlaşıyor

Üniversitede okurken, beraber çalıştığı bazı arkadaşlarıyla birkaç sanatçının kliplerini çekseler de mezun olduktan sonra serbest çalışmaya başlar. Çoğunlukla moda ve portre fotoğrafçılığı yapar. All, Marie Claire, Harper’s Bazaar gibi dergiler ile halen çalışmalarını sürdürüyor. Bunların dışında Sarar, Gizia, Beymen gibi buyuk firmalar ile video projelerinde çalışıyor. Bahar Kongel’in kurucusu olan Blank Mag için sıkça katkıda bulunmaya çalışıyor. Bu çalışmaların kendilerine yenilikçi ve kreatif bir alan sunduğunu dile getiren Begüm, ayrıca Yalın’ın son dönemde çıkardığı ‘Sen En Güzelsin’ adlı albümün fotoğraflarını çeker.

Fotoğrafçılıkta halen moda alanında uzmanlaşmaya çalışan Begüm, bu alanı, hızlı ve sürekli değişen bir çalışma hayatını sevdiği için seçer. Bu alanın ayrıca her dönem farklı projeler üretmek ve yaratıcılık isteyen bir alan olduğunu söyleyen Begüm, fotoğrafçılıkla ilgili üniversite dışında, Stanford Üniversitesi, University of Southern California ve UCLA gibi okullarda kurslara gider. Bu eğitimler onun, bakış açısını ve fikirlerini geliştirmesine çok etkili olur. İleride de SVA’de moda fotoğrafçılığı üzerine MA Degree’mi yapmayı planlayan Begüm, halen serbest çalmayı sürdürüyor. Şu sıralar ağırlıklı yurtdışı bağlantıları kurmaya çalışıyor. Orada bir fotoğraf ajansına dahil olmak istiyor. Bullett, Fucking Young, Theones2watch, 1883 magazine gibi yabancı dergilerde de fotoğrafları kullanılan Begüm, bunlar dışında, proje bazlı video işleri ile ilgilenmeyi sürdürüyor.

Hedefi, yabancı ajanslar

İşinde başarılı olmasının sebebini; “Kesinlikle çalışkanlığım diyebilirim. Bir işte uzmanlaşmak için ne kadar iyi olduğunuz değil, ne kadar istediğiniz önemli, bu da daimi bir mücadele demek” diyen Begüm’ün devamlı öğrenmek ve ilerlemek üzerine kurulu bir düzeni var. Ayrıca her zaman şansa çok inanıyor. Doğru yerde doğru zamanda ,önüne çıkan fırsatları iyi değerlendiriyor.

İlerde yurtdışında , ağırlıklı olarak New York ve Londra’daki ajanslara dahil olmayı hedefleyen Begüm, fotoğrafçılık her yerden yapılabilen bir meslek olduğu için, bunu

kullanmak istiyor. Gelecek yıllar içinde, moda fotoğrafçılığı üzerine master yapmayı planlıyor. İş ve özel hayatının çok birbiri ile bağlantılı olduğunu belirten Begüm, mutlaka bir sürü blog ve dergi, farklı fotoğrafçıları, yeni sezonları takip ediyor. Bunların dışında müzik, tasarım ve mimari ilgisini çekiyor. Elinden geldiğince seyahat etmeye çalışıyor. Farklı şehirlerdeki hayatlar onu çok etkiliyor.

DÜN

ESEN KAROL

TAMİRANE

BUGÜN

DANIEL JACKSON

STÜDYO

EN SON

CHUCK PALAHNIUK-LULLABY

TED

LONDRA

Powered by Openmedia